Mieszkamy w Sarh, na południu Czadu. W tej części kraju mieszkają muzułmanie i chrześcijanie. Od 15 marca 2020 jesteśmy jak cały świat w niespotykanej do tej pory skali kwarantanny. Kościoły, meczety, granice naziemne i powietrzne, wszystko zamknięte.

Mamy w Sarh szpital państwowy, ale także dwie przychodnie państwowe i duży ośrodek zdrowia, prowadzony przez Kościół Katolicki. Jeśli chodzi o środki ochronne, nie ma mowy o żadnej pomocy nawet dla pracowników służby zdrowia. Nasz biskup ks. Miguel Sebastien, pochodzący z Hiszpanii, zorganizował w trzech parafiach naszego miasta zbiórkę maseczek, aby pomóc medykom w mieście i na wioskach. Pozostali ludzie muszą sami zatroszczyć się o ochronę swoich najbliższych. Ze względu na ubóstwo naszego środowiska, ludność żyje z dnia na dzień, drastyczne obostrzenia doprowadziły do jeszcze większych trudności. Nie ma regularnych dostaw prądu, aby przechować produkty żywnościowe, codziennie trzeba iść na targowisko po zakupy. Pozamykane są wszystkie małe działalności typu bary, jadalnie, hotele. Ci, którzy z nich żyli, przechodzą bardzo trudny okres. W wioskach każdy próbuje chronić siebie i rodzinę.

Jak na razie rząd powoli poluźnia restrykcje. 25 czerwca 2020 prezydent ogłosił powrót do szkół na czas egzaminów, przy zachowaniu środków ostrożności, jednak bez wsparcia finansowego placówek edukacyjnych. 12 lipca otwarto kościoły i meczety. Pozwolono na to przy zachowaniu dystansu społecznego i przy obowiązku noszenia maseczek. Mamy nadzieję, że sierpień przyniesie kolejne poluźnienia obostrzeń.

Największym naszym zmartwieniem jest powrót do nauczania. Szkoły mają otworzyć swoje drzwi 15 września. W naszych głowach są teraz dwa pytania: Jak zapewnić ochronę dzieci? Jak przygotować personel do pracy wychowawczej w reżimie sanitarnym? Oto kilka słów o sytuacji, jaką żyjemy w mieście Sarh i w ogóle w Czadzie.

Ks. Florent Papin
Sarh, Czad

tłum. T.Ł.

Więcej o sytuacji w krajach misyjnych i udzielanej pomocy w ramach kampanii COVID19 – POMOC znajdziesz tutaj: misjesalezjanie.pl/covid19-pomoc/