W ramach kampanii „COVID19 – POMOC. Nie zostawmy ich samotnie” s. Teresa rozdała ryż i bidony z kranikiem, które bardzo przydadzą się mieszkańcom Ivato, bo nie wszędzie jest bieżąca woda. To część pomocy, jaką otrzymali mieszkańcy. O pomocy informuje s. Teresa:

Ludzie na zdjęciu z workami ryżu i bidonami na wodę to nasi pracownicy – wszyscy bez wyjątku otrzymali pomoc dla rodzin: nauczyciele i robotnicy. Ofiarowaliśmy im większą ilość ryżu i bidon na wodę. Jest ich 45, w tym 34 to nauczyciele w naszej szkole zawodowej, a reszta to stróże nocni, ogrodnicy, kucharki i sprzątaczki. Ich rodziny są liczne, przeciętnie mają 5 dzieci. Ale są w lepszej sytuacji ze względu na stałą pracę.

Ryż ludziom z miasta, którzy przychodzili z prośbą o pomoc, rozdawaliśmy dwa razy w tygodniu. Kolejka potrzebujących ustawiała się przy wejściu na nasz teren. Ludzie w kolejce przy bramie to mieszkańcy Ivato. Tak wspieraliśmy najbiedniejszych w Ivato. Około 300 rodzin otrzymało ryż, przychodziły głównie kobiety, bardzo często z małymi dziećmi. Są to matki wielodzietnych rodzin, one zwykle zajmowały się drobnym handlem, ale w czasie pandemii było to całkowicie zakazane. Tak samo, jak i kobiety, które zarabiały na codzienny posiłek, jako praczki, w czasie pandemii nie mogły chodzić do innych domów w poszukiwaniu pracy. Ojcowie tych rodzin zwykle są bez stałego zatrudnienia, a w czasie pandemii zupełnie bez możliwości zarobku. Wiele kobiet to samotne matki, pozostawione przez męża i zmuszone do szukania pożywienia dla kilkorga dzieci.

Dziękujemy Wam za pomoc.

s. Teresa Leonik
Ivato, Madagaskar

Więcej o sytuacji w krajach misyjnych i udzielanej pomocy w ramach kampanii COVID19 – POMOC znajdziesz tutaj: misjesalezjanie.pl/covid19-pomoc/