Drodzy Przyjaciele misji,

Na początku pragnę serdecznie pozdrowić Was Wszystkich z dalekiej Nkhotakota i podziękować za Waszą pomoc w tym trudnym okresie epidemii COVID-19.

Właśnie zakończyliśmy kolejną już fazę pomocy dla parafian, katechetów, nauczycieli, dzieci i młodzieży. Otrzymane pieniądze zostały przeznaczone na zakup środków sanitarnych, materiału na maski, lekarstwa i żywność dla sierot z programu Adopcji na Odległość, częściową pomoc z wypłatami dla katechetów oraz nauczycieli z salezjańskiej szkoły średniej. Nie chcieliśmy być tylko biernymi członkami projektu, dlatego po kilku spotkaniach włączyliśmy byłych wychowanków do pomocy.  Dziewczęta uszyły ponad 300 masek oraz pomagały z kupowaniem lekarstw i żywności.  Maski są używane w parafii i centrum młodzieżowym. Prawie połowę przekazaliśmy do ośrodka leczniczego w Benga. Jak na razie mamy ich wystarczająco, gdyż są one wielokrotnego użytku. Można je uprać, wyprasować i dalej używać.  Niektóre środki sanitarne zostały kupione wcześniej,  bo ceny w kwietniu wzrosły prawie dwukrotnie.

Jak na razie nie ma gwałtownego wzrostu zachorowań. Wprost przeciwnie, wygląda na to ze COVID-19 jakby ominął Afrykę i niektóre kraje. Są ciekawe teorie na ten temat, ale myślę, że czas pokaże, jak to będzie wyglądać naprawdę.

W Nkhotakota prowadzimy parafię po wezwaniem Św. Pawła – St. Paul’s Parish. Jest ona jedną z największych parafii salezjańskich w prowincji zambijskiej. Składa się z 3 dużych centrów, 22 outstations (filii parafii) i 54 podstawowych wspólnot chrześcijańskich. Łącznie do wizytowania mamy 34 kościoły, które są rozrzucone na przestrzeni ok. 125 kilometrów. Teraz nie możemy odwiedzać dalekich kościołów z powodu pandemii COVID-19. Msze możemy odprawiać tylko w kościele parafialnym oraz w dużych centrach. Modlimy się intensywnie, aby ta sytuacja z koronawirusem zakończyła się jak najszybciej.

Pragnę serdecznie podziękować WSZYSTKIM dobrodziejom za otrzymane fundusze i możliwość zrealizowania projektu. To była bardzo duża pomoc dla parafii, szkoły, dzieci i młodzieży. Bez WASZEJ pomocy oraz ofiarności nie bylibyśmy w stanie utrzymać nauczycieli i katechetów przez te dwa miesiące. Wspólnota chrześcijańska w Nkhotakota, jak również wspólnota salezjańska, są bardzo wdzięczne za okazaną pomoc, wsparcie oraz modlitwę.

Za otrzymane fundusze składam serdeczne podziękowanie i obiecuję naszą wdzięczną modlitwę. Niech dobry Bóg wynagrodzi wam stokrotnie wasza ofiarność.

Z modlitwą przed grobem Zmartwychwstałego Pana,

Ks. Józef Czerwiński SDB
Nkhotakota, Malawi

 

Więcej informacji na temat obecnej sytuacji w krajach misyjnych znajdziesz tutaj: misjesalezjanie.pl/covid19-pomoc/