Zambia odnotowuje wzrost liczby zachorowań na COVID-19, obecnie jest to 6255 przypadków. Minister Zdrowia Zambii spodziewa się, że w sierpniu dziennie może umierać nawet 1000 osób, a szczyt infekcji może nastąpić pod koniec roku. W tej sytuacji kraj znajduje się w stanie częściowych obostrzeń i działa na podstawie rygorystycznych wytycznych.

Zambia nie może importować żywności z zewnątrz, z tego powodu większość cen towarów poszła w górę. W takiej sytuacji bardziej cierpią biedniejsi ludzie, a najbiedniejsi doświadczają dużych trudności z powodu braku i wysokich cen żywności oraz podstawowych potrzeb, takich jak środki ochronne i lekarstwa. Skutki pandemii są bezpośrednio odczuwalne przez wszystkich, również salezjanów i pracowników. Rząd Zambii nie oferuje wsparcia organizacjom prywatnym. W związku z tym również salezjanie mieli problem z kontynuowaniem swojej działalności i przestrzeganiem zasad. Było to spowodowane wysokimi cenami środków dezynfekujących i produktów spożywczych.

Ponieważ w Zambii panuje zima, temperatura powietrza znacznie spada, wielu ludzi choruje na grypę lub ma kaszel. Również to stanowi wyzwanie dla salezjanów i osób pracujących w biurze w Inspektorii w Chawamie. Prowincjonalne Biuro Rozwoju uruchomiło projekt „COVID–19 Response”, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa i zająć się najbardziej dotkniętymi salezjanami i pracownikami. Strategia reagowania na obecną sytuację obejmuje również docieranie do uczniów i młodych ludzi, którzy nie mogą uczęszczać do szkół i nie są przygotowani na długie pozostanie w trudnej sytuacji.

Celem pomocy jest wsparcie i zapewnienie środków ochrony salezjanom i personelowi w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz wsparcie rozwoju społeczno-gospodarczego, aby salezjanie mogli nadal wspierać osoby starsze i wszelkie osoby dotknięte przez Covid-19.

Zapewnione zostaną środki ochrony osobistej i przygotowane zostanie wsparcie w przypadku potwierdzonych przypadków zakażenia Covid-19. Szczególnie koszt leczenia w szpitalu. Salezjanie, pracownicy, goście, młodzież będą mieli zapewnione środki dezynfekujące. Przygotowane i wydrukowane zostaną materiały informujące i podnoszące świadomość. Pomoc przeznaczona będzie również na zakup jedzenia dla mieszkańców placówki oraz dystrybucję żywności i leków dla pracowników.

br. Walter Thyrniang
Lusaka, Zambia

Więcej o sytuacji w krajach misyjnych i udzielanej pomocy w ramach kampanii COVID19 – POMOC znajdziesz tutaj: misjesalezjanie.pl/covid19-pomoc/