W Ghanie pierwsze dwa przypadki osób zarażonych COVID-19 potwierdzono 12 marca. Rząd zaczął wprowadzać ograniczenia i organizować pomoc dla mieszkańców.

Od 15 marca prezydent Nana Akufo-Addo zakazał wszelkich publicznych spotkań, konferencji i innych wydarzeń. Ograniczono również możliwości posługi duszpasterskiej w kościołach. Zamknięto szkoły podstawowe, szkoły wyższe/średnie i uniwersytety. Od końca marca zaczęto coraz bardziej ograniczać przemieszczanie się po kraju, zamknięto Akrę, stolicę i większe miasta takie jak Kumasi, Tema i Ashiaman. Można było wjechać do miasta tylko ze specjalną przepustką. Mieszkańcy w Ghanie, którzy już wcześniej zmagali się z epidemią eboli, są lepiej przygotowani od strony psychologicznej niż mieszkańcy innych krajów.

Pakiet pomocy

Rząd przekazał informację, że dzięki szybkiej reakcji i odpowiednim działaniom, udało się ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa i już od 21 kwietnia zniesiono pewne restrykcje. To pierwsze próby powrotu do względnej normalności i wspierania gospodarki, która mocno spowolniła. Gospodarka Ghany jest najszybciej rozwijającą się gospodarką w Afryce. W marcu wzrost PKB z 6,8% zmalał do 1,5% i to był najgorszy wynik od prawie 40 lat.

Naukowcy z University of Ghana Business School wyjaśniają, że wszystkie działania rządu miały na celu osiągnięcie pięciu kluczowych celów: ograniczenie i zatrzymanie importu wirusa, zatrzymanie jego rozprzestrzeniania, zapewnienie opieki chorym, ograniczenie wpływu wirusa na życie społeczne i gospodarcze oraz umocnienie krajowych możliwości rozwoju i samodzielności. Dlatego zamknięto granice, zakłady pracy i instytucje, ograniczono przemieszczanie i wprowadzono pakiet pomocy dla mieszkańców. Państwo chce m.in. zmniejszyć lub nawet zawiesić płatności za wodę w kwietniu, maju i czerwcu oraz dostarczyć cysterny z wodą i jedzenie dla środowisk najbiedniejszych. Nie jest to do końca możliwe bez pomocy organizacji pozarządowych i kościelnych.

DongyuQu, dyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podkreślił, że zamknięcie niektórych szkół w wioskach i miasteczkach w Afryce to też pozbawienie dzieci jedynego ciepłego posiłku, który mieli tam zagwarantowany. Doskonale o tym wiedzą misjonarze, którzy prowadzą program Adopcji na Odległość i szukają teraz innych możliwości udzielania pomocy. Salezjanie z Inspektorii Afryki Zachodniej Anglojęzycznej, w której skład wchodzą cztery kraje: Ghana, Nigeria, Liberia i Sierra Leone koordynują pomoc na placówkach w tych krajach. Regularnie kontaktują się i spotykają, a od momentu pojawiania się koronawirusa organizują spotkania on-line. Dzięki temu 19 placówek salezjańskich wymienia się informacjami, ustala potrzeby i najlepszą formę pomocy. Jest to ważne, bo między krajami występują ogromne różnice gospodarcze. Każda placówka znajduje się w zupełnie innej sytuacji. W Ghanie salezjanie starają się dostarczyć do wiosek beczki z wodą i środki czystości.

Możliwości działania w walce z koronawirusem w Ghanie są dużo lepsze niż w wielu innych krajach afrykańskich. Jednak jeśli blokada będzie długoterminowa to może dojść do coraz częstszych i znaczniejszych złamań ograniczeń. Efektem kilku miesięcy zamknięcia granic i zatrzymania gospodarki będzie mniejsza ilość miejsc pracy, co wpłynie na bezpieczeństwo finansowe wielu rodzin. Szczególnie wśród ludzi biednych i żyjących z dnia na dzień, może pojawić się jeszcze większy lęk o przyszłość, będą więc szukać innych możliwości i łamać obowiązujące przepisy, a także prawo.

Drony przewożą próbki

Działania służby zdrowia w Ghanie w czasie epidemii wirusa na tle innych krajów afrykańskich wypadają bardzo dobrze. Wykonano bardzo dużo testów. Podano, że do 15 kwietnia przebadano 57 tys. próbek i służba zdrowia czeka na kolejną dostawę. Ghana jest dużo bardziej uwrażliwiona na zwalczanie wirusów, ze względu na epidemię wirusa Ebola, z którą jeszcze do niedawna walczyła. Rząd i służba zdrowia są lepiej przygotowane i mają większe możliwości finansowe niż inne kraje. Podano, że tylko 22 kwietnia przebadano w Ghanie 70 tys. próbek.

Innowacyjnym sposobem na przyspieszenie badań jest użycie w Ghanie dronów. Dzięki temu, wielu ludzi mogło szybko otrzymywać wyniki. Stało tak się tak w przypadku pracowników, którzy zostali nagle zatrzymani. Z taką sytuacją spotkał się Bismark Sarkodie. Jako odpowiedzialny za komunalną i terenową opiekę zdrowotną w Ghanie, nałożył na 244 pracowników budowlanych kwarantannę, bo trzech z nich miało wyniki pozytywne. Po dwóch tygodniach pracownicy byli zdesperowani i chcieli rozpocząć normalną pracę. Jednak musieli oni czekać na potwierdzenie, że wszyscy są zdrowi. 17 kwietnia pobrane próbki przetransportowano dronem. Dwa dni później pracownicy otrzymywali wiadomość, że są zwolnieni z kwarantanny. Dzięki użyciu nowoczesnych technologii wyniki próbek zostały bardzo szybko dostarczone do laboratorium. Jest to szczególnie cenne i ważne dla mieszkańców trudno dostępnych terenów, szczególnie wsi, a także dużo bezpieczniejsze niż wyjazdy osób odpowiedzialnych za badania. Udało się to dzięki Zipline, amerykańskiej firmie logistycznej, która zajmuje się opieką zdrowotną, a teraz dostosowała swoje usługi do potrzeb. W dalszych działaniach firma chciałaby transportować leki dla osób przewlekle chorych, żeby nie musieli oni podróżować do szpitala, bo ryzykują wtedy zarażenie się koronawirusem. Użycie dronów to duże zmniejszenie kontaktów z potencjalnymi zarażonymi, dzięki czemu wirus nie będzie rozprzestrzeniał się tak szybko.

opr. M.T.

Więcej informacji na temat obecnej sytuacji w krajach misyjnych znajdziesz tutaj: misjesalezjanie.pl/covid19-pomoc/

Źródła:
informacje od ks. Krzysztofa Niżniaka
www.time.com/5824914/drones-coronavirus-tests-ghana-zipline/
www.globalnetwork.io/perspectives/2020/04/viewpoint-ghana-covid-19-restrictions-could-worsen-hunger-developing-world
www.africanews.com/2020/04/18/coronavirus-ghana-situation-update-covid-19-outbreak-in-ghana-18-april-2020/
www.africanews.com/2020/04/13/coronavirus-ghana-situation-update-covid-19-outbreak-in-ghana-as-at-11-april-2020-2359-hrs/
www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-burkina-ghana/ghana-burkina-faso-test-easing-of-epidemic-restrictions-idUSKCN2232QU