W sobotę po południu papież Franciszek zadzwonił  do abp Leonarda Steiner, arcybiskupa Amazonii. Papież chciał dowiedzieć się z pierwszej ręki, w jakiej sytuacji znajdują się mieszkańcy Manaus, 2,5 milionowego miasta otoczonego dżunglą. Wyraził solidarność, bliskość, zatroskanie o sytuację ludzi w tym rejonie i przekazał słowa otuchy. Arcybiskup w wydanym oświadczeniu poinformował o rozmowie z papieżem i podziękował za troskę. Dodał również, że w ostatnią sobotę ulewne deszcze przyniosły dodatkowe straty.

Według zebranych danych region Manaus jest najbardziej dotknięty pandemią w całej Amazonii. Odnotowano tam już 250 ofiar śmiertelnych, z których wiele pochowano w masowych grobach. Według „O Globo”, brazylijskiego dziennika ofiar śmiertelnych jest znacznie więcej. Informują, że w minionych dwóch tygodniach w mieście odbyło się aż 1 249 pogrzebów. Potwierdza to misjonarz ks. Roberto Bovolenta, który ujawnia, że rodziny zmarłych nie chcą, żeby w świadectwie zgonu wpisany był wirus. Najczęściej wpisuje się po prostu “zatrzymanie pracy serca”.

W Manaus pracuje ks. Sławomir Drapiewski, misjonarz z Polski. Ks. Sławomir już wcześniej zwracał uwagę, że sytuacja pogarsza się w szybkim tempie. Szpitale przyjmują jedynie osoby umierające lub wymagające reanimacji. „Właśnie otrzymałem jedno nagranie, w którym jedna rodzina chce pomocy dla umierającej mamy, ale szpital nie chce otworzyć drzwi… jedynie po kilku minutach desperackiej walki i krzyków… wyszedł lekarz i widząc jej stan, zabrali ją na reanimacje. Z każdym dniem robi się coraz to gorzej. Polecamy się modlitwie.” – napisał misjonarz. W zeszłym roku w tym samym czasie dziennie umierało 20-30 osób. Aktualnie jest to 120-140 osób dziennie. Pogrzeby odbywają się w trybie natychmiastowym. W Manaus też są inne zwyczaje, nie ma pogrzebów w parafiach. W parafii jest Msza Święta po 7 dniach od zgonu, ale teraz jej nie ma. Ludzie chowani są w mogiłach zbiorowych albo – jeśli ktoś ma – w grobowcu rodziny.

Polecamy list ks. Sławomira -> misjesalezjanie.pl/wirus-w-brazylii-informacje-od-ks-slawomira/

opr. Magdalena Torbiczuk i Iwona Błędowska

 

Więcej informacji na temat obecnej sytuacji w krajach misyjnych znajdziesz tutaj: misjesalezjanie.pl/covid19-pomoc/

Źródła: KAI, Vatican News, Deon, wiadomości od ks. Sławomira Drapiewskiego