Jaki był 2021 rok w naszym wolontariacie?

Na misjach pracowało 23 naszych wolontariuszy w 8 krajach, na 13 placówkach misyjnych.
Głównym naszym zadaniem podczas wolontariatu misyjnego jest zawsze salezjańska asystencja, czyli pilnowanie i służenie pomocą, podczas wstawania, prania, sprzątania, lekcji online, odrabiania zadań i czasu wolnego. Po prostu bycie z podopiecznymi i towarzyszenie im podczas wykonywania codziennych obowiązków oraz zabaw. Przede wszystkim dajemy dzieciom poczucie bezpieczeństwa i jesteśmy z nimi. Oprócz tego wolontariusze wspierają placówkę na bardzo różne sposoby. Pokażemy Wam dziś przekrój zadań, jakie na wolontariacie misyjnym wykonywali nasi wolontariusze w 2021 roku.

Dominika Kłeczek – uczyła, wychowywała, prowadziła zajęcia artystyczne dla chłopców ulicy w Bosco Boys Langata – Narobi, Kenia.

Kuba Ludwiczyński – pracował w stolarni, był trenerem piłki nożnej w Don Bosco Boys’ Town – Nairobi, Kenia.

Julia Walach – pracowała w oratorium, gdzie organizowała dzieciom czas wolny. W przedszkolu prowadzonym przez siostry salezjanki prowadziła zajęcia artystyczne i ruchowe dla dzieci – Mansa, Zambia.

Joanna Matuszek – pracowała w oratorium, gdzie organizowała dzieciom czas poza lekcyjny. W przedszkolu prowadziła zajęcia artystyczne i ruchowe dla dzieci – Mansa, Zambia.

Monika Łączyńska – opiekowała się chłopcami ulicy mieszkającymi w Ciloto podczas ich codziennych obowiązków oraz w czasie wolnym. Uczyła, dbała o nich. Pomagała też misjonarzom w pracy biurowej przy układaniu rachunków, pisaniu projektu i programie Adopcji na odległość – Makululu, Zambia.

Aleksandra Kluszczyńska – razem z Moniką opiekowała się chłopcami ulicy w Ciloto.. Uczyła, organizowała im czas wolny, pomagała w codziennych obowiązkach i zapewniała opiekę medyczną. Pomagała też misjonarzom w pracy biurowej– Makululu, Zambia.

Witek Garbacki – pracował w ogrodzie, prowadził zajęcia pozalekcyjne w szkole specjalnej dla dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami m.in. z autyzmem, zespołem Downa – Bauleni, Zambia.

Agata Gabryś – pomagała przy prowadzeniu kolonii letnich dla dzieci z gruzińskich i ormiańskich rodzin – Tibilisi, Gruzja.

Katarzyna Andziak – pomagała w przedszkolu, uczyła języka angielskiego, wykonywała prace remontowe i pomagała w biurze – Dilla, Etiopia.

Sylwester Kołodziejczyk – uczył języka angielskiego i matematyki w przedszkolu, prowadził zajęcia w oratorium, pomagał w sprawach administracyjnych, m.in. przy rejestracji pacjentów kliniki oraz wykonywał prace remontowe – Dilla, Etiopia.

Magdalena Dziura – pomagała w domu dziecka Casa Main, opiekowała się najmłodszymi dziećmi, uczyła matematyki starsze dziewczęta – Santa Cruz, Boliwia.

Barbara Mirczewska – pomagała razem z Magdą w domu dziecka Casa Main, opiekowała się najmłodszymi dziećmi, uczyła angielskiego dziewczynki – Santa Cruz, Boliwia.

Joanna Olszewska – pracowała w żłobku, gdzie pomagała w opiece nad dziećmi w wieku do 2 lat, a wieczorami uczyła kobiety języka angielskiego – Addis Abeba, Etiopia.

Bartek Ptak – prowadził szkolenia z Excela, a wolnym czasie wspierał Asię w opiece nad podopiecznymi w żłobku i wykonywał drobne prace remontowe – Addis Abeba, Etiopia.

Dominika Kubiak – badała wzrok pacjentów kliniki św. Józefa i ludzi z okolicznych miejscowości – Kwahu Tafo, Ghana.

Kamil Zdanowicz – jako ratownik medyczny współpracował z miejscowymi felczerami i pielęgniarzami. Wyjazdy karetką z pacjentami były miejscem, gdzie odnalazł się najbardziej – Kwahu Tafo, Ghana.

Vivien Lidzbarska – opiekowała się dziećmi w przedszkolu, udzielała lekcji z języka angielskiego i niemieckiego dla starszych dzieci, pomagała na placówce – Tbilisi, Gruzja.

Laura Lis – pomagała w organizacji Summer Camp dla dzieci, organizowała czas dzieciom podczas oratorium, pomagała w pracach remontowych – Kazembe, Zambia.

Obecnie na misji pracują:

Patrycja Dyda – organizuje zajęcia i zabawy dla dzieci w oratorium, uczy plastyki, wspiera misjonarzy w cotygodniowych wizytach duszpasterskich w więzieniu – Freetown, Sierra Leone.

Hania Wojciechowska – prowadzi lekcje krawiectwa, uczy angielskiego, organizuje czas wolny chłopcom, towarzyszy w codziennych obowiązkach w Domu Jana Bosko – Lima, Peru.

Agnieszka Więckiewicz – pomaga w codziennych obowiązkach, organizuje zajęcia sportowe, uczy angielskiego, gry na pianinie, prowadzi chór dla 50ciu chłopców – Lima, Peru.

Małgorzata Kuchta – pomaga w codziennych obowiązkach na placówce, a w szczególności w domu dziecka, przy odrabianiu lekcji, praniu czy sprzątaniu, leczy i medycznie opiekuje się chłopcami – Makululu, Zambia.

Sylwia Deperasińska – pomaga w codziennych obowiązkach na placówce, głównie w domu dziecka, odrabia lekcje z chłopcami, pomaga w porządkach i pracy biurowej. Razem z Gosią pomagają też w kuchni. – Makululu, Zambia.