Przez 2,5 miesiąca nasi wolontariusze Dominika i Kamil pracowali w klinice Joseph Clinic & Maternity Home w Kwahu Tafo w Ghanie. Dominika badała wzrok mieszkańcom miejscowości Kwahu Tafo i Kwasi Fante (Afram Plains). Informacje o tym, kto jakich okularów korekcyjnych potrzebuje, przesyłała do Fundacji Wzrok Ubogich, a oni informacje przekazywali do zaprzyjaźnionych salonów optycznych. Dzięki ich pomocy 135 par okularów korekcyjnych trafiło do rąk Ghańczyków już w styczniu. S. Dorota Sojka razem z pracownikami kliniki rozdała je mieszkańcom.
Z całego serca dziękujemy za tą akcję, zarówno my, jak i obdarowani Ghańczycy i siostry prowadzące w klinikę św. Józefa.

Poniżej zdjęcia z rozdania okularów Ghańczykom oraz list s. Doroty Sojki.

Drodzy Dobrodzieje,

Przyjaciele Misji,

pozdrawiam serdecznie z Ghany.

Pracuję w małym ośrodku zdrowia na południu Ghany, w położonym w górach miasteczku Kwahu – Tafo. Razem z moimi siostrami z Misyjnego Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego (SSpS) jesteśmy tu, żeby pomagać Ghańczykom. Jesteśmy Zgromadzeniem międzynarodowym, a w naszej wspólnocie są siostry z Indonezji, Togo, Ghany i z Polski. Kontynuujemy tutaj pracę, którą nasze siostry zapoczątkowały w 1947 roku. Od tego czasu wiele osób otrzymało pomoc, nie tylko od sióstr, ale głównie od naszych Dobroczyńców. Po prostu nie możemy wykonywać naszej pracy tutaj bez Waszej hojnej pomocy.

Pod koniec ubiegłego roku, dwoje wolontariuszy z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego – Dominika Kubiak i Kamil Zdanowicz przyjechali do nas gotowi do pracy. Muszę przyznać, że ci młodzi ludzie byli wspaniałym świadectwem dojrzałości i otwartości na ludzi. Wspaniale pracowali w ośrodku zdrowia i pomogli wielu osobom.

Praca Dominiki była czymś zupełnie nowym dla naszych pacjentów. Do tej pory nie mieliśmy tutaj gabinetu optycznego. Wiele osób skorzystało z testów tutaj i w Kwasi Fante (Afram Plains), innej placówki medycznej prowadzonej również przez nasze siostry. Okulary, które otrzymaliśmy od Was, są bardzo dobrej jakości. Nasi pacjenci są ogromnie wdzięczni.

Wiele osób prosi, żeby podziękować, pozdrowić i zapewnić o modlitwie. Przy rozdawaniu okularów nieraz słyszeliśmy „God bless you!”.

W imieniu zarządu naszego ośrodka pragnę złożyć szczególne podziękowanie dla pana prof. Marka Zająca, fundacji Wzrok Ubogich i sponsorów, którzy wykonali tak dobre, potrzebne i piękne okulary. Zapewniamy o naszych szczerych modlitwach za Was!

Pragnę również podziękować za urządzenia do badania wzroku, które od Was dostaliśmy. Jest to bardzo hojny dar.

Praca Dominiki będzie kontynuowana. Nasza pracowniczka, która właśnie ukończyła studia optyczne, będzie mogła od razu rozpocząć prace. Dzięki Wam, jej gabinet optyczny jest już wyekwipowany.

Za cale dobro, sprzęt i okulary, które od Was otrzymaliśmy, za prace i obecność Dominiki i Kamila, serdecznie Wam dziękujemy. Niech Pan Bóg wynagrodzi Wasze dobre serca i poświecenie.

„God bless You!”

S. Dorota Sojka, SSpS
Kwahu Tafo, Ghana