Drodzy Dobrodzieje,

dzięki Waszej pomocy od stycznia do sierpnia 2021 roku zrealizowaliśmy kolejnych 16 Projektów Misyjnych. Dziękujemy! Razem z Wami pomogliśmy dzieciom i młodzieży w zdobywaniu edukacji, wyremontowaliśmy i wybudowaliśmy m.in. budynek szkolny, kaplicę i domy dla mieszkańców Dilla, a także zorganizowaliśmy akcję dożywiania dla dzieci i ubogich.

UCZYMY
W ramach edukacji i wspierania biednych uczniów zrealizowaliśmy 6 projektów. Pomogliśmy w organizacji zajęć, szkoleń i zakupie materiałów szkolnych. W MALAWI sfinansowaliśmy programy edukacyjne. „Umożliwiło nam to organizowanie i prowadzenie większej liczby seminariów, warsztatów, rekolekcji, programów umiejętności życiowych, programów edukacji itp.” – relacjonuje ks. Michael Mbandama

W REPUBLICE POŁUDNIOWEJ AFRYKI młodzi ludzie wzięli udział w kursach zawodowych. Opowiada o tym ks. Patrick Naughton: „Udało się nam zorganizować szkolenia oraz kursy zawodowe dla 226 osób. Warsztaty zorganizowane były z hotelarstwa, stolarstwa, elektryki i fryzjerstwa.”

W ARGENTYNIE młodzież z regionu Patagonii miała możliwość ukończenia szkoleń z nauki pisania, czytania, informatyki, autoprezentacji, administracji i gotowania. Siostry salezjanki w miarę możliwości będą kontynuować te szkolenia. W KAMERUNIE zapewniliśmy pomoce szkolne i sportowe dla uczniów ze szkoły z Yaounde. Misjonarze z Murunkan na SRI LANCE wdrożyli program zajęć dla najbardziej potrzebujących podopiecznych i odremontowali pomieszczenia do nauki. W ramach pomocy dla kandydatów do Zgromadzenia Salezjańskiego przekazaliśmy środki na formację w Bukawu w DR KONGA. W podziękowaniach ks. Piero Gavioli pokreślił: „To Wy wnieśliście fundamentalny wkład w ich szkolenie. Bardzo często razem z aspirantami i młodzieżą modlimy się za wszystkich tych, którzy nam pomagają. Będziemy nadal to robić dla Was.”

DOŻYWIAMY I WSPIERAMY
W ramach pomocy humanitarnej udało się zrealizować 4 projekty. W SUDANIE POŁUDNIOWYM sytuacja wciąż jest trudna i rodziny potrzebują wsparcia. Zapewniliśmy dożywianie dla dzieci ze szkoły podstawowej w Wau.

We Fianarantsoa na MADAGASKARZE pomogliśmy dzieciom z placówki prowadzonej przez salezjanów. O trudnej sytuacji opowiada ks. Miele Giuseppe: „Koronawirus pozbawił ludzi możliwości przeżycia. Nie mogli wyjść z domu, nie mieli możliwości pracy, tym samym pozbawieni zostali jedynego źródła ich utrzymania. Ludzie Ci wegetowali, bez żadnej pomocy społecznej i medycznej. Wasza pomoc nadeszła w odpowiednim momencie!”. W ramach udzielania opieki medycznej pomogliśmy siostrom salezjankom pracującym na BIAŁORUSI. „Ktoś kiedyś wypowiedział takie piękne słowa, że ‘razem możemy zmieniać świat’. Wszystko to jest możliwe z Bożą i ludzką pomocą. I właśnie dzięki Wam nasza wspólnota mogła sprawnie funkcjonować, służąc dzieciom i młodzieży w naszym domu i w oratorium ” –  w imieniu sióstr dziękuje s. Iryna Bartsevich. Wsparciem objęliśmy sieroty z Rukago w BURUNDI. O realizacji opowiada ks. Vital Minani: „Z przyjemnością stwierdzam, że pieniądze, które otrzymaliśmy od Was, zostały w pełni wykorzystane na bieżącą pracę sierocińca. Dzieci przebywające w sierocińcu otrzymały żywność, warunki zamieszkania poprawiły się, zakupiliśmy dla dzieci odzież, zapewniliśmy im opiekę zdrowotną oraz innych podstawowe potrzeby. Dodatkowo udało się sfinansować naukę dla 35 osieroconych dzieci, w tym trzech młodych osób kształcących się zawodowo.”

REMONTUJEMY I BUDUJEMY
W ramach budowy i remontów zrealizowaliśmy 6 projektów. W DR KONGA udało nam się wyremontować część budynku szkoły podstawowej. Budynek w Mokambo groził zawaleniem i stwarzał zagrożenie dla uczniów. Za zebrane środki udało się m.in. wylać nowy fundament i postawić trzy ściany. Za projekt odpowiedzialny był ks. Paulin Kayumba: „Wasza pomoc bardzo przyczyniła się do poprawy warunków w nauce, za co serdecznie dziękujemy.” W WENEZUELI na placówce w San Felix ks. Stanisław Brudek wybudował salki: „Za otrzymane pieniądze zakupiliśmy oświetlenie, w tym lampy i żarówki, została wykonana instalacja elektryczna, zakupiliśmy okna, krzesła, cement, bloczki betonowe, cegły, piasek potrzebny do budowy oraz opłaciliśmy ekipę budowlaną.”

W ZAMBII pomogliśmy w budowie domku dla wolontariuszy. Od kilku lat wysyłamy do Mansy młodych ludzi, którzy wspierają salezjanki i salezjanów w ich pracy. Dom powstał przy wspólnocie księży i będzie do dyspozycji dla wolontariuszy przyjeżdżających z całego świata. W BANGLADESZU w Joypurhat w Centrum Młodzieżowym wykonaliśmy instalacje sanitarną. „Nowo powstały budynek jest bardzo funkcjonalny. Obecnie działa tam szkoła podstawowa, internat dla 10 chłopców. Tam odbywają się także formacyjne spotkania dla młodzieży należącej do naszego oratorium. W połowie czerwca otrzymałem od Was pieniądze na instalacje sanitarną w tym budynku. Pragnę poinformować, że dzięki tej pomocy udało się całkowicie zakończyć i rozliczyć budowę Centrum Młodzieżowego. Dziękując za Wasz ogromny wkład w budowanie salezjańskiej misji w Bangladeszu” – napisał w sprawozdaniu ks. Paweł Kociołek. W GHANIE w wiosce Mboble wybudowaliśmy kaplicę ku czci św. Michała Archanioła. W ETIOPII w Dilla odbudowaliśmy domy dla trzech rodzin: pani Terfe Shifaraw, która pracuje w kuchni, nie ma przygotowania do zawodu i poprosiła o wybudowanie dwóch pokoi dla córek, panu Egeremu i jego czterem dzieciom i panu Bekele Berasa ojcu ośmiorga małych dzieci.

To efekty naszych wspólnych działań. Kolejne Projekty Misyjne są w trakcie realizacji i o efektach prac będziemy Was informować. Jeszcze raz dziękujemy Wam za pomoc i wspieranie misji salezjańskich.