Drodzy Przyjaciele Misji Salezjańskich,

czas Wielkiego Postu jest czasem łaski. Czasem modlitwy, pokuty i nawrócenia. Czasem wsłuchiwania się w Boży głos.

Do pielęgnowania sztuki słuchania wzywa nas w tym roku szczególnie Przełożony Generalny Towarzystwa Salezjańskiego ks. Ángel Fernández Artime. Słuchanie jest czymś więcej niż tylko słyszeniem, a przez to okazuje się czasami nie lada sztuką. Kiedy zewsząd jesteśmy bombardowani wielością komunikatów, niejednokrotnie sprzecznych ze sobą, musimy nauczyć się prawdziwego słuchania.

Słuchanie zakłada spotkanie z rozmówcą. Jest to zdolność serca umożliwiająca pewną bliskość, bez którego nie dojdzie do prawdziwego spotkania duchowego. To odłożenie na bok własnego ja, własnych przyzwyczajeń, upodobań. To poświęcenie czasu i troskliwe zainteresowanie się rozmówcą, jego problemami, oczekiwaniami.

W Wielkim Poście razem z Panem Jezusem wyszliśmy na pustynię, aby z Nim przeżyć 40 dni pokuty w całkowitym wyciszeniu. Pustynia jest miejscem, gdzie przemawia Bóg. On jest naszym pierwszym Rozmówcą, który prowadzi nas do spotkania ze Sobą.

To nasze wielkopostne zasłuchanie weszło już w ostatnią fazę, jaką jest Wielki Tydzień. Niech to będzie dla każdego z nas czas Bożych natchnień, czas refleksji nad własnym życiem i postępowaniem. Rozważając Mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa starajmy się odpowiedzieć życiem na Bożą miłość.

Wszystkim życzę z całego serca owocnego przeżycia Triduum Paschalnego i błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

Szczęść Boże!

ks. Jacek Zdzieborski SDB
dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie