W Burkina Faso doszło do ataku na salezjańskich misjonarzy. Zginął 72-letni hiszpański ksiądz, który od 37 lat pracował na misjach w Afryce. Salezjanie zostali zaatakowani przez islamskich bojowników.

W piątek 15 lutego 2019 roku 72-letni misjonarz hiszpański, ks. Antonio César Fernández, padł ofiarą ataku islamskich bojowników 40 kilometrów od południowej granicy Burkina Faso. Salezjanin razem z dwoma współbraćmi jechał do swojej wspólnoty w stolicy kraju – Wagadugu. Ich samochód musiał zatrzymać się w punkcie kontroli celnej w Nouhao na granicy z Ghaną Togo. W tym momencie został otoczony przez dżihadystów. Ks. Antonio, który siedział za kierownicą, został wyciągnięty z samochodu. Napastnicy oddali trzy strzały z broni palnej. Podczas ataku dwóch pozostałych misjonarzy zostało rannych. Salezjanie wracali ze stolicy sąsiedniego Togo – Lomé, gdzie brali udział w pierwszej sesji kapituły prowincjalnej Inspektorii Frankofońskiej Afryki Zachodniej (AFO).

W sobotę 16 lutego Hiszpania zażądała od władz Burkina Faso rozpoczęcia dochodzenia w sprawie zabójstwa misjonarza. Jej ambasador w Mali, któremu podlega sąsiednie Burkina Faso, uda się wkrótce do Afryki, aby na miejscu uczestniczyć w całym niezbędnym postępowaniu.

W Burkina Faso dochodzi do coraz częstszych starć między siłami bezpieczeństwa a różnymi grupami islamskimi, działającymi głównie w Mali i Nigrze. Ataki przybrały na sile od czasu Szczytu G5 Sahel, na którym omawiano wzmocnienie działań koalicji antyterrorystycznej. Po raz pierwszy jednak doszło do aktu terrorystycznego w środkowo-wschodniej części kraju. W piątek wieczorem ma granicy z Togo doszło do innego ataku, w którym zginęło czterech celników.

Ks. Antonio César Fernández Fernández urodził się 7 lipca 1946 roku w Pozoblanco w Andaluzji. Od 55 lat posługiwał jako misjonarz, a od 46 lat jako kapłan. Był misjonarzem w różnych krajach afrykańskich. Jego pierwszym krajem misyjnym było Togo. Pracował tam od 1982 roku. Razem z innymi salezjanami zakładał misje w tym kraju. Przez 10 lat był duszpasterzem nowicjuszy w Zgromadzeniu Salezjańskim. Od kilki lat był odpowiedzialny za wspólnotę w Ouagadougou w Burkina Faso.

Prosimy o modlitwę w intencji zamordowanego misjonarza i innych ofiar ataków oraz o pokój w Burkina Faso i rejonach dotkniętych działalnością terrorystyczną grup islamskich bojowników.

Źródło: ANS, KAI, AFP.