Siostrę Helenę i misję w Dilla poznaliście dobrze podczas kampanii Fafa dla Dilla. Jakiś czas temu siostra Helena zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w odbudowie domów kilku rodzin etiopskich. „Po ulewnych deszczach domy się kłaniają na boki. Wymagają naprawy lub odbudowy. To jest moje marzenie, by pomóc naszym ludziom” – napisała s. Helena.

Siostra zna te rodziny. To mieszkańcy Dilla. Są ubodzy, mieszkają w bardzo złych warunkach, ich domy wymagają gruntownego remontu, odbudowy, a czasem budowy nowego domu. To, co zarabiają, nie starczy im nawet na zakup materiałów budowlanych jak kamienie, żwir czy drewno na dach.

Jedną z rodzin, której chce pomóc s. Helena jest Dambaja i dwójka jej dzieci.

Dambaja jako młoda dziewczyna poznała Mangesha, zamieszkali razem. Urodziło się im dziecko. Mieli mały kawałek ziemi ok 200 m2, na którym chcieli postawić domek. Kiedy dziecko miało 5 lat on znikł. Dziewczyna czekała przez kilka lat, na jego powrót. Nie wracał. Poznała po tym czasie innego chłopaka o imieniu Dembelash. Zaszła w ciążę. Urodziła córeczkę Arsenę. Kiedy powiedziała mu, że jest w ciąży, chłopak również zniknął. Ponownie została sama. Ponieważ pierwszy chłopak nie wracał, ziemię przepisała na siebie i swoje dzieci. Młoda mama pracuje, dzieci chodzą do szkoły. Bardzo się o nie troszczy. Do tej pory mieszka z matką. Na miesiąc zarabia 1300 birrów. Z tego nie jest w stanie wybudować domu dla siebie i dzieci. Siostry chcą jej pomóc. Na 200 m2 ziemi chcą pomóc jej wybudować mały domek, dwa pokoje.

Siostra Helena dodaje: Mamy tu jeszcze 3 rodziny bardzo biedne, ale one nie mają nawet kawałka ziemi, na którym można by wybudować mały domek. Mówiąc domek, mam na myśli tak naprawdę mały pokoik 4 na 3 m, który później rodzina będzie mogła przedzielić choćby firanką. Koszt zakupu kawałka ziemi jest równy wybudowaniu takiego małego domku, czyli ok 3000 euro. Na razie nie mam pomysłu, jak pomóc im zdobyć fundusze na zakup ziemi.

Chcemy pomóc w odbudowie domów mieszkańców Dilla. Wiemy, że część materiałów z zawalonych domów uda się wykorzystać, jednak to za mało by udało się w pełni je odbudować. Za zebrane pieniądze zakupione zostaną kamienie na fundament, żwir, cement, drewno na dach, gwoździe oraz opłacona będzie ekipa budowlana.

Dołącz do naszej akcji i pomóż odbudować domy mieszkańców Dilla. Wspieraj Projekt 614!

opr. I.B.