88329 zł
cel 100000 zł

366
wspierających

Pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji

 

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 nawiedziło Turcję i Syrię. Co najmniej 11 000 osób już zginęło, a tysiące zostało rannych po tym, a kolejne dziesiątki tysięcy straciło domy i dorobek życia. Niskie temperatury pogarszają sytuację i narażają tysiące osób na ekstremalne zimno. Wielu ludzi nie ma schronienia. Setki osób pozostaje uwięzionych pod gruzami, potrzebując pilnej pomocy. Liczba ofiar i cierpiących rośnie.

Skutki trzęsienia są tragiczne na obszarach, na których mieszka duża liczba uchodźców i bezbronnych rodzin, które już wcześniej potrzebowały pilnej pomocy humanitarnej. Zawaliły się setki budynków, mieszkańcy nie mieli możliwości ucieczki, bo spali, gdy doszło do trzęsienia ziemi. Wśród osób poszkodowanych w Syrii są uchodźcy wewnętrzni – Syryjczycy, którzy zostali przesiedleni w swoim kraju i mieszkają w prowizorycznych schronieniach, namiotach i częściowo zniszczonych budynkach. W Turcji skutki obejmują również tysiące uchodźców oraz mieszkańców, którzy ich gościli przez prawie 12 lat. 

W Aleppo, w Syrii, pracują salezjanie prowadząc dom Don Bosco. Zaraz po katastrofie przyjęli pod swój dach setki poszkodowanych. Rozdają potrzebującym ciepłe ubrania, koce, jedzenie i wspierają emocjonalnie. Kiedy ludzie poczuli silne trzęsienie ziemi, „niektóre rodziny schroniły się w naszym domu w Aleppo” – informuje ks. Alejandro León, przełożony salezjańskiej prowincji Bliskiego Wschodu – „Przyszli do nas tylko z tym, co mieli na sobie, a my zapewniliśmy im ciepłe ubrania i jedzenie. Ich domy nie są w dobrym stanie z powodu wojny, a z nami czują się bezpieczniej”.

Wesprzyj projekt nr 731 i pomóż bezzwłocznie zapewnić dzieciom i dorosłym bezpieczne schronienie, koce i ciepłe ubrania, pomoc medyczną, wodę oraz żywność.

Fundusze ze zbiórki salezjanie wykorzystają na codziennie posiłki dla ludzi pozbawionych domów przez trzęsienie ziemi. Zakupią dla nich poduszki, pościel, produkty higieniczne, środki pierwszej pomocy, zapewnią im opiekę medyczną i psychologiczną. Środki finansowe pomogą też w odbudowie zniszczonych domów.

Pomóż rodzinom dotkniętym trzęsieniem ziemi.

Wpłat można dokonywać przelewem na konto: 50 1020 1169 0000 8702 0009 6032 w tytule wpisując Projekt 731.

Za projekt odpowiada ksiądz Jacek Zdzieborski SDB, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego

Aktualności

Zdjęcia tuż po trzęsieniu ziemi