ENG / ITA / ESP

Wobec rosnącego napięcia i eskalacji działań zbrojnych na Ukrainie rozpoczynamy zbiórkę na pomoc humanitarną PROJEKT NR 687.
Co zapewnimy? Żywność, wodę, lekarstwa, generatory prądotwórcze, paliwo, wyposażenie ośrodków dla migrantów wewnętrznych i wszystko to, co będzie potrzebne w danej chwili.

Jesteśmy w kontakcie z salezjankami i salezjanami pracującymi na Ukrainie. Dzięki Bogu, wszyscy są bezpieczni! Na chwilę obecną wszystko mają zapewnione, posiadają zapasy żywności, ale sytuacja jest rozwojowa. Wielu Ukraińców zaczęło uciekać z terenów dotkniętych bombardowaniami. W wielu miejscach wybuchła panika. Zostały zamknięte niektóre banki, tworzą się korki na wyjazdach z miast, kolejki na stacjach benzynowych. Salezjanie przygotowują się na przyjęcie migrantów wewnętrznych, uciekających przed wojną. Będzie potrzebna pomoc w zapewnieniu im żywności, wody, lekarstw, generatorów prądu, paliwa, materaców, koców… Ukraińcy potrzebują oprócz wsparcia materialnego, także tego duchowego i psychicznego. W obecnej sytuacji niezbędne jest zachowanie zimnej krwi i nieuleganie dezinformacji.

Obecnie salezjanie i salezjanki przede wszystkim proszą o wsparcie modlitewne. Módlmy się w intencji pokoju na Ukrainie i na całym świecie słowami modlitwy.

24 lutego nad ranem dotarły do nas tragiczne wiadomości z Ukrainy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało o atakach na jednostki graniczne, patrole graniczne i punkty kontrolne. W całym kraju wprowadzono stan wojenny. Miejscowa ludność otrzymała zalecenie pozostania w domach. W wielu miastach dochodzi do ataków rakietowych.

Na Ukrainie od 30 lat pracują salezjanie. Prowadzą szkoły, parafie, oratoria, dom rekolekcyjny i bursę. Wspierają ubogich, a szczególnie dzieci i młodzież z zaniedbanych i dysfunkcyjnych domów. Są obecni w Bóbrce, Przemyślanach,Nowosiołkach, Dniepropetrowsku, Korosteszowie, Żytomierzu i Odessie.

Salezjanki rozpoczęły pracę na Ukrainie od 1992 r., rok po odzyskaniu przez ten kraj niepodległości. Pierwszą placówkę otworzyły we Lwowie, drugą w Odessie, a w minionym roku rozpoczęły pracę w Kijowie, gdzie otwierają szkołę podstawową. Misjonarki od lat wspierają dziewczęta w edukacji w ramach Adopcji na Odległość. We Lwowie i Odessie przyjmują do siebie młode studentki z ubogich rodzin.

Podajemy numery kont bankowych, gdzie można wpłacać środki na pomoc Ukrainie.
Tytuł wpłaty: Pomoc dla Ukrainy

KONTO W ZŁOTÓWKACH

PKO BP O/XVI Warszawa
50 1020 1169 0000 8702 0009 6032

KONTO W EURO

PKO BP O/XVI Warszawa
PL69 1020 1169 0000 8502 0018 8714
swift code: BPKOPLPW

KONTO W DOLARACH

PKO BP O/XVI Warszawa
PL53 1020 1169 0000 8602 0089 7926
swift code: BPKOPLPW