Blisko 13 tysięcy osób wspiera duchowo polskich misjonarzy w ramach akcji „Misjonarz na Post”. To w tej chwili więcej niż w ubiegłym roku, jednak organizatorzy przypominają, że do akcji dołączyć można w każdej chwili.

By wziąć udział w projekcie, nie trzeba nawet wychodzić z domu – wystarczy jedynie wylosować swojego misjonarza na stronie www.misjonarznapost.pl. Na modlitwę czeka 2048 polskich misjonarzy rozsianych po najodleglejszych zakątkach ziemi, nawet za kołem podbiegunowym.

– W tym roku akcja cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem niż w poprzednich latach. Jednak przed nami kolejne tygodnie Wielkiego Postu, dlatego warto o inicjatywie powiedzieć swoim bliskim, którzy nie mieli jeszcze okazji „wziąć pod opiekę” żadnego misjonarza – mówi Zofia Kędziora, koordynatorka akcji. O potrzebie modlitwy piszą sami misjonarze na portalu misyjne.pl: – Wiem, że bez osłony modlitwy byłoby krucho – dzieli się świecka misjonarka Justyna Homa posługująca w Mongolii. Z kolei Magdalena Plekan, która od kilku lat jest na misji w Etiopii, mówi: – Wasze modlitewne wsparcie jest dla nas, misjonarzy, ogromną pomocą. Bardzo za nią dziękujemy i zapewniamy również o swojej modlitwie za was.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, przypomina, że misjonarze są najlepszymi ambasadorami Polski w krajach misyjnych, mając jednocześnie trudne zadanie: – Ważne jest, żeby wspierać tych ludzi będących w trudnej sytuacji, w oddzieleniu od ojczyzny, w innym klimacie, innej kulturze, często także w krajach, w których rządzi dyktatura. Muszą się obracać także tam, gdzie jest wojna, gdzie panuje głód; wystawiają swoje życie na bezpośrednie niebezpieczeństwo śmierci.

Honorowy patronat nad akcją objęli abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP, metropolita poznański, oraz bp Jerzy Mazur SVD, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Projekt „Misjonarz na Post” wspierają media katolickie takie jak Opoka, deon.pl, Radio Maryja, tygodnik „Idziemy”, tygodnik „Niedziela”, profeto.pl, „Misje Salezjańskie”, „Misje Dzisiaj”, Radio Niepokalanów, Franciszkański Sekretariat Misyjny, miesięcznik „Misjonarz” i inne środowiska katolickie.

logo misjonarz

 

logo