Drodzy Przyjaciele Misji,

a szczególnie naszego Kolegium Maria Auxiliadora w General Conesa. Przyjmijcie bardzo serdeczne i cieplutkie pozdrowienia ze słonecznej Patagonii, w której właśnie rozpoczyna się wiosna i nadchodzą powoli upały, które jak słyszałam, w sierpniu gościły w Polsce. Wraz z pozdrowieniami, chcę Wam przesłać garść informacji o tym, co słychać na tej naszej placówce misyjnej.

Otóż w naszej szkole mamy 140 dzieci, od przedszkola do VII klasy, które każdego ranka z radością przekraczają próg sali gimnastycznej (wybudowanej z dobrowolnych ofiar i wysiłku rodziców i mieszkańców miasteczka). Po „Buenos Dias”, czyli słówku na „Dzień dobry” i modlitwie, rozchodzą się na zajęcia, każda grupa w swojej klasie. Cechą wyróżniającą naszą szkołę od innych jest to, że dzieci uczą się katechizmu i wartości ewangelicznych, które wplecione są w treści praktycznie każdego przedmiotu. Oprócz dwóch katechez tygodniowo, mamy też cotygodniowe spotkania w kaplicy ze śpiewem gitarowym i pogłębianiem prawd katechizmowych, w czym dzieci uczestniczą bardzo chętnie.

Inną cechą wyróżniającą nasze Kolegium jest to, że nie ma w nim strajków… Może to brzmi dziwnie, ale w Argentynie, strajki nauczycieli są czymś bardzo powszechnym. W szkołach publicznych od początku roku było już przynajmniej 16 dni bez lekcji, bo nauczyciele w ten sposób walczą o podwyżkę. U nas na szczęście tego nie ma i ten fakt jest bardzo ceniony przez rodziców.

Aby móc nadrobić straty pedagogiczne czasu pandemii, od tego roku mamy również zajęcia popołudniowe dla klas I-IV. Aby to się mogło dokonywać, musieliśmy wyremontować i wyposażyć 130-letnia kuchnię i jadalnię. To było możliwe również dzięki Waszej – naszych przyjaciół z Polski – ofiarnej pomocy. Z całego serca dziękujemy… bo dzieci w południe otrzymują talerz ciepłego posiłku.

Nasi uczniowie są bardzo zdolni i chętnie uczestniczą w różnych zajęciach, które im się proponuje. Ostatnio np. uczniowie VII klasy brali udział w wojewódzkich zawodach sportowych i zajęli pierwsze miejsce. Przygotowali dla młodszych klas ciekawą wystawę makiet systemu słonecznego. Aktywnie włączyli się w gminną akcję ochrony środowiska, przygotowując piękne plakaty na temat ochrony rzek i zbiorników wodnych.

Jest jednak coś, co nie pozwala nam przekazywać wiedzy na równi ze szkołami publicznymi, dotowanymi przez państwo – jest to dostęp do komputerów. W szkołach państwowych uczniowie VI klasy za darmo otrzymują od państwa mały netbook, który jest wykorzystywany na różnych zajęciach. Nasze kolegium ma do dyspozycji tylko siedem starych maszyn, które działają bardzo wolno i wystarczają zaledwie dla 1/3 klasy na raz, co praktycznie uniemożliwia prowadzenie zajęć z informatyki.

Dlatego znów ośmielamy się prosić o kolejną pomoc. Potrzebujemy wsparcia przy zakupie 20 komputerów, aby nasi uczniowie mogli mieć równe szanse z tymi, którzy uczęszczają do szkół państwowych. Z góry bardzo serdecznie dziękujemy za tę pomoc, w przekonaniu, że inwestując w edukację – inwestujemy w lepszą przyszłość świata.

Niech Pan Bóg stokrotnie wynagrodzi każdy dar serca.

Z wdzięcznością i modlitwą za naszych Darczyńców

s. Beata Bienias
wraz ze wspólnotą wychowawczą Colegio Maria Auxiliadora
General Conesa, Argentyna

W ramach pokonywania barier w dostępie do edukacji w Argentynie prowadzimy zbiórkę na zakup komputerów. Więcej informacji i możliwość wsparcia na stronie PROJEKTU 697.