Ksiądz Louis Malama przesyła aktualności z Rundu w Namibii.

KILKA INFORMACJI O PROJEKCIE DOMU SALEZJAŃSKIEGO W RUNDU

Salezjanie działają w Namibii od 1997 roku. W ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz 25-lecia obecności Salezjanów w Namibii.

Podsumowując działania w ostatnich latach warto wskazać, że w 2018 roku przekazaliśmy Biskupowi Wikariatu Rundu parafię katedralną. Prowadzoną salezjanów przez ostatnie 18 lat. Następnie została otworzona nowa parafia św. Jana Bosko, która działa na terenie ubogiej dzielnicy Sauyemwa. Miejsce, w którym powstała parafia było dzikie, a ziemia była porośnięta krzakami i nie było tu żadnej zabudowy.

Zakup gruntu pod parafię miał miejsce w 2019 roku. Po zakupie gruntu, biskup wikariatu Rundu ogłosił go parafią i misją salezjańską. Dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z SOM, mogliśmy rozpocząć prace na nowym terenie. Salezjanie, którzy byli i nadal są zaangażowani w prace związane z budowaniem parafii św. Jana Bosko niezmiennie mieszkają w małych pokojach w ośrodku młodzieżowym, ponieważ przez te wszystkie lata nie było środków finansowych na zbudowanie zaplecza mieszkalnego czyli domu dla salezjanów.

Dlatego w zeszłym roku, rozpoczęliśmy budowę domu salezjańskiego, czyli po 25 latach od naszego przyjazdu do Namibii. Otrzymaliśmy częściowe dofinansowanie w wysokości 50 000 euro od Przełożonego Generalnego i 10 000 euro od SOM w ramach Projektu 650. Całkowity budżet budowy domu wynosi 120 000 euro. Do tej pory udało nam się zebrać tylko połowę kwoty. Do ukończenia budowy brakuje nam jeszcze 60 000 euro.

BUDYNEK MIESZKALNY

Jak już zostało wspomniane wcześniej, prace budowy domu zostały wstrzymane w grudniu ubiegłego roku z powodu braku funduszy. Na tę chwilę mamy ukończony budynek w stanie surowym, czyli nadbudowę, jak widać na zdjęciach. Dom posiada 6 pokoi sypialnych, kuchnię, jadalnię, salon, spiżarnię i pomieszczenie gospodarcze.

Obecnie, środki finansowe są nam najbardziej potrzebne na budowę dachu, stropu i ocieplenie. Szacujemy, że koszty tych prac wyniesie około 10 000 euro. Następne zaplanowane prace i związane z nimi koszty to zakup i montaż okien aluminiowych (7000 euro), tynkowanie (5000 euro) i zakup oraz montaż drzwi (3500 euro). Daje to łączną kwotę 25 500 euro.

Projekt ma na celu poprawę sytuacji bytowej Salezjanów w Namibii. Pozyskane środki finansowe wpłyną znacząco na naszą efektywność i koordynację działań salezjanów. Pozwolą przede wszystkim na kontynuację budowy domu, w którym Salezjanie będą mogli odpocząć po posłudze. Otrzymane środki finansowe pomogą także zaktywizować działania animacyjne w prowincji, gdyż dom mieszkalny pomieści zarówno członków wspólnoty, jak i ekipę prowincjalną podczas wizyt animacyjnych. Dom jest potrzebny też po to, aby promować życie wspólnoty i tożsamości religijnej. Zapewni także schronienie i pomoc dla biednej młodzieży i bezbronnych dzieci.
Kilka miesięcy temu udało się uruchomić II etap projektu budowy domu salezjańskiego w Rundu –> https://misjesalezjanie.pl/projekt-711-budowa-domu-salezjanskiego-w-rundu/

Dzięki uprzejmości Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego oraz ludziom dobrej woli ponownie trwa zbiórka na dokończenie budowy domu dla księży salezjanów z Rundu. Bardzo prosimy o wsparcie.

SYTUACJA MIESZKAŃCÓW

W Namibii sytuacja obywateli jest skrajnie różna i waha się między biednymi a bogatymi. Kraj ma bardzo niewielu, ale bardzo bogatych mieszkańców. Pozostałą większość stanowią biedni i ubodzy. Ludzie żyją w skrajnej biedzie, zwłaszcza w rejonie Rundu.

Wynikiem trudnej sytuacji ekonomicznej jest wysoki wskaźnik ciąż nastoletnich dziewcząt. W samym Rundu w ubiegłym roku ponad 420 dziewcząt w wieku od 12 do 16 lat zaszło w ciążę i porzuciło szkołę. To efekt biedy. Liczba dzieci ulicy w Rundu również z roku na rok dramatycznie wzrasta. Kilka lat temu w naszym ośrodku pomagaliśmy od 20 do 45 dzieciom ulicy, a teraz liczba ta wzrosła do 120. To bardzo niepokojące liczby.

W JAKI SPOSÓB WSPARCIE SOM PRZYCZYNIŁO SIĘ DO ROZWOJU NASZEJ MISJI?

Muszę przyznać, że bez wsparcia finansowego i pomocy SOM oraz wsparcia otrzymanego od Darczyńców, rozpoczęcie misji w Rundu byłoby bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. SOM był naszym wiernym i stałym wsparciem w okresie powstawania i rozbudowywania parafii.

Dzięki otrzymanemu wsparciu udało nam się wybudować dwa przedszkola dla ubogich dzieci, które działają i stale biorą pod swoje skrzydła dzieci. Dzięki pozyskanym środkom finansowym i otrzymanej pomocy skutecznie prowadzimy świetlicę i oratorium. Udało nam się zakupić wyposażenie do oratorium i przeprowadzić prace modernizacyjne placu zabaw. Środki finansowe otrzymane z SOM pozwoliły także dofinansować edukację dzieci, które porzuciły naukę. Tak więc wsparcie SOM jest ogromne. Składamy wielkie podziękowania za otrzymana pomoc.

Dwa lata temu udało nam się otworzyć szkołę podstawową. Szkoła pozostaje nadal w fazie budowy, ale mamy nadzieję zakończyć prace w marcu tego roku. Brakuje nam jeszcze wyposażenia szkolnych klas w tym, ławek szkolnych, stołów i tablic kredowych. Zakup wyposażenia warunkujemy jednak pozyskaniem od SOM środków finansowych. Nie jesteśmy w stanie sami sfinansować zakupu podstawowego wyposażenia szkoły.

Na tym kończę pragnąc podziękować wszystkim ludziom dobrej woli oraz Salezjańskiemu Ośrodkowi Misyjnemu w Warszawie.

Serdeczne Bóg zapłać.

Louis Malama SDB

/RUNDU/