Niech Bóg błogosławi!

Na początek prognoza pogody: u nas nadal deszczowo. Tegoroczny sezon deszczowy jest bardzo długi i niezwykle bogaty w opady deszczu. Widać to szczególnie na poziomie wód lokalnych rzek i jezior. Nasze tradycyjne miejsca do kąpieli obok wodospadów są tak pełne płynącej wody, że po prostu nie da się do nich dostać. Koniec pory deszczowej przynosi opady deszczu, które są całkowicie nieprzewidywalne, a deszcz padający nagle, w różnych częściach dnia i nocy.

Najważniejszym wydarzeniem w kwietniu były święta Wielkanocne. Otwierająca ją Niedziela Palmowa, upłynęła w bardzo radosnej atmosferze. W końcu, po dwóch latach przerw z powodu pandemii koronawirusa, udało się zorganizować procesję. Tutaj robi się to we współpracy z innymi kościołami chrześcijańskimi, więc tłum był co najmniej trzy razy większy. Pogoda dopisała. Dzieci było mnóstwo. Nie zabrakło też świątecznych ubrań wizytowych. Było kolorowo, głośno i radośnie.

W Wielki Piątkowy poranek ulicami parafii odbyły się stacje Drogi Krzyżowej. Każda stacja została zorganizowana w domu jednego z chorych lub starszych parafian. Większość osób starszych była pod opieką swoich rodzin i była bardzo wdzięczna, że wszyscy parafianie mogli się z nimi zobaczyć, choćby na chwilę. Większość z nich w ogóle nie opuszcza swoich domów, więc taka ilość odwiedzających, nawet na krótko, z pewnością ucieszyła ich serca. Przeszliśmy przez cały teren parafii, cała podróż zajęła nam prawie 4 godziny.

Ten rok jest szczególny dla salezjanów w Zambii, ponieważ obchodzimy 40 rocznicę przybycia pierwszych salezjanów do Zambii. W 1982 r. do stolicy kraju, Lusaki, przybyło 12 salezjanów z Polski, którym przewodził legendarny ks. Kazimierz Cichecki. Oprócz Lusaki pierwszymi ośrodkami salezjańskimi były Chingola i Kazembe. Obchody tej pięknej rocznicy odbyły się w Kabwe, gdzie obecnie znajduje się dom dla chłopców ulicy. Na uroczystość przybyło wielu gości, w tym sam Przełożony Generalny Ángel Fernández Artime z Rzymu. Byli też księża inspektorzy z Polski, ze wszystkich czterech prowincji. Mieliśmy zaszczyt gościć w Kazembe inspektora prowincji wrocławskiej, ks. Jarosława Pizona, który przybył wraz ze swoim wikariuszem ks. Piotrem Lorkiem. Dołączyli do nich Iwona Błędowska i Maciej Olszewski z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie. Byli z nami tylko przez cztery dni, ale staraliśmy się pokazać im jak najwięcej. Cieszyliśmy się, że znaleźli czas, aby odwiedzić nasze oratorium i po drodze wstąpić do jednej z kaplic, aby tam w niedzielę odprawić Mszę Świętą. Iwona zrobiła mnóstwo zdjęć, z których część zamieszczamy tutaj.

Kwiecień to czas wakacji dla dzieci. W tym roku są one skrócone i trwają tylko dwa tygodnie, ponieważ rok szkolny rozpoczął się z opóźnieniem. Dla nas jest to czas, kiedy możemy spotkać się z osobami, które otrzymują stypendia w ramach programu Adopcji na Odległość. Dla wolontariuszy jest to też czas na krótki oddech, bo chcemy zobaczyć piękną północ Zambii, dlatego w przyszłym tygodniu jedziemy razem nad jezioro Tanganika. Tropiki czekają.

Niech Bóg cię błogosławi!
Fr. Jacek Garus SDB
Kazembe, Zambia