Ks. Andrzej Zdzieborski świętował w Zambii 50 lat kapłaństwa!

W niedzielę, 13 lutego w Mansie jubilat sprawował Mszę Świętą, podczas której dziękowano Bogu za dar jego życia i pracę. W uroczystościach wziął udział bp Patrick Chisanga, misjonarze z Polski, kapłani z Zambii, wolontariusze i wierni. A w kolejną niedzielę, 20 lutego misjonarz odprawi Mszę świętą jubileuszową w Kazembe.

Ks. Andrzej wyjechał do Zambii w 1984 roku, należał do drugiej grupy misjonarzy z Polski, którzy rozpoczynali pracę w tym kraju. Pracował na kilku placówkach misyjnych, był proboszczem parafii w Kazembe, Kabwe, Mansie i Ipusukilo. Budował kościoły, pomagał w otwieraniu szkół i ośrodków. Obecnie misjonarz jest proboszczem w parafii w Makululu.

Dla ks. Andrzeja najważniejsza była pomoc ubogim, troska o  całego człowieka, zdrowie jego ciała i duszy. W jednym z listów misjonarz wspomina: „Zanim upadł apartheid (red. doktryna społeczno-polityczna oparta na prawach, które pozwalały białej mniejszości rządzącej w Afryce Południowej na segregację ras) jeszcze na misji w Ipusukilo, nie było nawet sklepów. Otworzyliśmy własny, misyjny sklep, by ułatwić życie ludziom. Przywoziliśmy towar – cukier, naftę, mydło, zapałki itp., z hinduskich sklepów w Kasamie czy Mansie, odległych o ok. 200 km. Napęd w samochodzie musiał być na cztery koła, bo wóz nieraz grzęzł w błocie. Mieliśmy młyn do mielenia kukurydzy i kassawy. Utworzyliśmy szkołę rolniczą, ale brakowało nam światła… Później mieliśmy solar system…”

Jubilatowi życzymy wielu sił i zdrowia! Niech Wspomożycielka Wiernych wyprasza potrzebne łaski i dary dalszej pracy misyjnej.