W niedzielę 28 października 2018 roku o 12:45 TVP 1 wyemitowała film „Jezus w Afryce”, którego tematem przewodnim są misje w Zambii. Cały film możesz obejrzeć TUTAJ

Jednym z głównych bohaterów reportażu jest ks. Michał Wziętek, salezjanin pracujący obecnie na misji w Kabwe. Misjonarz opiekuje się parafią, szkołą, oratorium i domem dla chłopców ulicy w Makululu. Makululu to największa dzielnica biedy w Zambii. Mieszka tam 80 tysięcy ludzi, z czego statystycznie co czwarte dziecko to sierota. 40% dzieci w wieku szkolnym nie chodzi do szkoły.

Film pokazuje historie dzieci, które trafiły pod opiekę salezjanów. Wcześniej ich domem była ulica. Chłopcy musieli radzić sobie sami, często narażeni na wiele niebezpieczeństw. Życie na ulicy rządzi się swoimi prawami. Młodsi są bici przez starszych, muszą oddawać im zarobione pieniądze. Ich beznadziejna sytuacja jest powodem, dla którego większość odurza się klejem. W Centrum Don Bosco mają szansę na zmianę nawyków i edukację.

W Kabwe działalność charytatywną prowadzą także inne zgromadzenia, m.in. siostry Misjonarki Miłości. Siostry opiekują się przewlekle chorymi, dziećmi i osobami potrzebującymi pomocy. Oprócz zgromadzeń zakonnych w pomoc angażuje się wiele osób świeckich, jak lokalni nauczyciele, ale także wolontariusze z zagranicy. Obecnie dyrektorką szkoły w buszu w Chipakata jest Dorota Olędzka, której przygoda z misjami zaczęła się w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym.