W dniach 15 – 17 grudnia 2017 roku odbyło się spotkanie formacyjne dla kandydatów na wolontariuszy Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco.

Nasze grudniowe spotkanie odbywało się pod hasłem “Radość świętowania” z okazji zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego, a także z racji przypadającej w miniony weekend III Niedzieli Adwentu zwanej Niedzielą Gaudete czyli Niedzielą Radości.

Spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnie nieszporami o godzinie 18:00, po których udaliśmy się na kolację. Po kolacji czekało na nas nie lada wyzwanie – dekorowanie domu. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Kandydaci na wolontariat krótkoterminowy dekorowali dom, natomiast kandydaci na długi termin udali się na próbę. Zadaniem długoterminowych było przygotowanie jasełek, które ubogaciły nasz wspólny weekend i świętowanie. Po pracy poszliśmy na wieczorną modlitwę a słówko na dobranoc skierował do nas ksiądz Mieczysław Zakrzyński.

Sobotę rozpoczęliśmy Eucharystią z jutrznią, której przewodził ks. Tomasz Łukaszuk. Po duchowej strawie przyszedł czas na cielesną, więc udaliśmy się na śniadanie. Po śniadaniu, wolontariuszki, Agnieszka Malinowska i Martyna Kuczyńska opowiedziały nam o swojej krótkoterminowej misji w Zambii. Po przerwie wysłuchaliśmy konferencji ks. Tomasza, a następnie wszyscy przygotowywaliśmy się do spotkania opłatkowego. Robienie sałatek, nakrywanie do stołu, ostatnie próby śpiewu i jasełek oraz odpowiedni strój. Chłopcy w garniturach, dziewczyny w sukienkach, cóż to był za widok! O 15:00 rozpoczęliśmy dzielenie się opłatkiem.

Składanie życzeń zdawało się nie mieć końca, ponieważ każdy z każdym chciał przełamać się opłatkiem. Panowała niesamowita atmosfera życzliwości i miłości. Po życzeniach udaliśmy się na kolację. Niczego nie zabrakło. Barszcz z uszkami, pierogi, krokiety, sałatki, śledzie, a na koniec oczywiście deser w postaci przeróżnych ciast i ciasteczek, były nawet rurki z kremem! Po sprzątaniu poszliśmy się pomodlić Nowenną do Bożego Narodzenia, a następnie na jasełka. Przedstawienie opowiadało o drodze Trzech Króli do Betlejem w wydaniu bardziej współczesnym i było przeplatane śpiewem scholi. Po jasełkach niespodziewanie odwiedził nas Św. Mikołaj, a po paru chwilach dołączył do niego drugi. Dużo się działo, a wszystkim dopisywał świetny humor. O 20:00 przeszliśmy do kaplicy na spotkanie z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Słówko na dobranoc skierowała do nas s. Grażyna Sikora.

Niedziela rozpoczęła się próbą śpiewu, po której była msza święta, której przewodził ks. Dyrektor Jacek Zdzieborski. Po mszy udaliśmy się na śniadanie, a po nim na prezentację wolontariuszki Iwony Błędowskiej z wyjazdu długoterminowego do Rwandy. Po prezentacji zabraliśmy się do sprzątania domu z przerwą na obiad. Weekend grudniowy skończył się ok. 14:00. Pożegnania trwały długo, ciężko było nam się rozstać.

Weronika Olkiewicz
uczestniczka grudniowego spotkania

ZOBACZ FILM I ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA!