Zamiast zimna jest upał, zamiast śniegu piach lub dżungla. W bardzo różnych sceneriach obchodzone są święta w Peru. Inaczej w Limie, stolicy kraju, inaczej w San Lorenzo w buszu. Najważniejsza jest Wigilia i uroczyste przywitanie Jezusa. 24 grudnia Peruwiańczycy radośnie oczekują północy, 25 grudnia mają dzień wolny, a następny dzień jest zwykłym, pracującym dniem.

Jakie są najważniejsze świąteczne zwyczaje w Peru?

  1. Nowenna do Dzieciątka Jezus – dziewięć dni przed Bożym Narodzeniem Peruwiańczycy modlitwą przygotowują się na przyjście Pana.
  1. Gorąca czekolada – W czasie adwentu i Bożego Narodzenia na placówkach salezjańskich organizowane są spotkania świąteczne podczas których napojem obowiązkowym jest gorąca czekolada. Dość paradoksalne, biorąc pod uwagę, że jest ciepło, a nawet upalnie. Jest to jednak element tamtejszej kultury.
  1. Indyk – pieczony indyk jest tradycyjnym daniem wigilijnym, którego nie może zabraknąć na stole. Jednak wiele rodzin nie stać na zakup indyka, wybierają kurczaka, najtańsze dostępne mięso.
  1. Paneton – babka podobna do ciasta drożdżowego, do którego dodaje się rodzynki, kandyzowane owoce i orzechy. Zwyczaj, który przywędrował do Peru z Włoch.
  1. Pasterka – w Peru odprawiana w godzinach wieczornych, między 18.00 a 21.00.
  1. Fajerwerki – o północy radośnie wita się Jezusa przychodzącego na świat. Całe niebo w Limie ozdobione jest kolorowymi fajerwerkami. Wszyscy wychodzą na dachy, ulice, chodniki, aby podziwiać pokaz sztucznych ogni i składać sobie życzenia.
  1. Szampan i winogrona – o północy należy wznieść toast i zjeść 12 winogron.
  1. Kolędy – wesołe i skoczne. Zawierają elementy muzyki peruwiańskiej, ale wśród tradycyjnych melodii pojawiają się też nowoczesne aranżacje.
  1. Szopka – bywa, że wykonana w skali 1:1, przy pomocy różnych materiałów i technik. W same święta popularne są szopki z udziałem dzieci, dorosłych i zwierząt.
  1. Dekoracje – dekorowane są domy i ulice dużych miast. Jeśli rodzina może sobie na to pozwolić wiesza w domu mnóstwo kolorowych światełek, najlepiej tych, które mają opcję odtwarzania świątecznych melodii. W Peru musi być kolorowo.