We Fianaratsoa na Madagaskarze przez cały lipiec dzieci i młodzież brali udział w „FY DON BOSCO” organizowanym przez salezjanów.

To szczególny, letni czas aktywności, który trwa cztery tygodnie i jest prowadzony w każdym oratorium na wyspie. Założenie tego wydarzenia jest takie, że wyznaczony zespół jednego z oratoriów przygotowuje program, tematykę i katechezy, następnie według tego schematu odbywają się spotkania we wszystkich pozostałych oratoriach.

W tym roku tematem spotkań był motyw „stawania się zaczynem”, w oparciu o fragment Ewangelii św. Mateusza (Mt 13, 31-35). Podczas spotkań organizowane były katechezy, młodzież przygotowywała scenki artystyczne z życia ks. Bosko, zajęcia praktyczne różnego rodzaju – wyszywanki, dzierganie, plecenie toreb, tańce integracyjne, nauka gry na instrumentach. Nasze wolontariuszki prowadziły zajęcia z języka angielskiego. Prowadzone były także zajęcia z języka francuskiego i włoskiego. Był też dział sportowy, pomiędzy zajęciami organizowane były zawody międzygrupowe. Grupa teatralna przygotowała scenki rodzajowe.

Pod całe wydarzenie co roku układany jest hymn, który jest odgrywany i odśpiewywany każdego dnia rano i wieczorem, poprzedzając wspólną modlitwę i salezjańskie słówko „na dzień dobry” lub „na dobranoc”. Pod koniec aktywności grupowych zawsze następowała prezentacja tego, co udało się wypracować. Grup było dwanaście, tak jak dwunastu apostołów. Każdy z tych świętych był umownym patronem jednej z grup. Każda z nich była dodatkowo podzielona na trzy kategorie wiekowe.

FY trwała 4 tygodnie, od rana do wieczora. Oficjalne zakończenie odbyło się w niedzielę. Dzieci wzięło udział ponad 900, wolontariuszy – pomagających przy tworzeniu tego dzieła – niecała setka, w tym nasze dwie wolontariuszki Alicja Matusiak i Mielna Kowalik. Nad wszystkim czuwał ks. Tomasz Łukaszuk.