Drodzy Przyjaciele,

Sytuacja w Peru jest ogólnie bardzo niepokojąca. Pomimo wszelkich wysiłków pogarsza się w wyniku pandemii koronawirusa. Prowincje, które wcześniej miały najmniej zakażonych i zmarłych, teraz przeżywają intensywny ich wzrost. Upadają szpitale, umierają lekarze i pielęgniarki, a także policjanci i żołnierze dbający o porządek. Zwiększa się liczba zmarłych pracowników sprzątających ulice. Wczoraj właśnie odprawiłem Mszę Świętą w intencji znacznej liczby pracowników sprzątających w Callao (z naszego regionu).

Niestety system opieki zdrowotnej w Peru jest dość niepewny. Sam system opieki zdrowotnej został bardzo zaniedbany przez ostatnie dziesięciolecia i poprzednie władze. Kilka dni temu prezydent Peru zmienił praktycznie połowę swoich ministrów. Wśród nich mamy nową minister zdrowia, znakomitą lekarkę, ale prawda jest taka, że nasze społeczeństwa nie współpracują zbyt wiele i są dość niezdyscyplinowane, szczególnie w sektorach takich jak slumsy. Niestety parlamentarzyści kongresowi tworzą ustawy, które wcale nie pomagają w rozwiązaniu problemów związanych z tą pandemią, bardziej poświęcają się „prawom populistycznym” w perspektywie nowych wyborów prezydenckich i kongresowych, które odbędą się 04.12.2021 r.

Peru przeżywa poważny problem z sektorem pracy. Do czasu pandemii 70% pracowników w Peru zatrudnionych było nieformalnie. Wcześniej było 30% pracowników formalnych, ale liczba ta znacznie się zmniejszyła. W samej Limie-Callao szacuje się na podstawie najnowszych statystyk, że 1 mln 200 tys. ludzi straciło pracę. Wielu nie wie, co się z nimi teraz stanie. Klasa średnia stała się w dużej mierze sektorem wrażliwym, ponieważ odsetek klas biednych i skrajnie biednych wzrósł.

W Peru kwarantanna trwała ponad cztery miesiące. Jednak problemy, konsekwencje pandemii wystąpiły nie tylko wtedy. Chociaż ograniczenia są łagodzone, w niektórych prowincjach Peru istnieje ryzyko powrotu do kwarantanny, ze względu na wysoki procent zakażonych i zmarłych, który z kolei rośnie. W 7 prowincjach Peru kwarantanna nie została zniesiona. Peru jest na drugim miejscu w Ameryce Łacińskiej pod względem liczby zakażonych i zmarłych.

U nas w Callao sytuacja jest bardzo zła. Prowincja, w której się znajdujemy, jest na pierwszym miejscu wśród wszystkich prowincji Peru, jeżeli chodzi o zakażonych i zmarłych.

Nasza parafia „San Juan Bosco” jest w dzielnicy biedy i jest schroniskiem “uprzywilejowanym” dla wielu rodzin wenezuelskich. W ciągu ostatnich dwóch lat do Peru przybyło prawie milion migrantów z Wenezueli. Oczywiście nie mogą oni liczyć na mieszkania i minimum podstawowych usług. Uciekają przed skrajnym ubóstwem, przez które przechodzi Wenezuela i logiczne jest, że mieszkają na najbiedniejszych obszarach. Tutaj koszty codziennego życia są dla nich bardziej dostępne. My nie robimy różnicy między narodem peruwiańskim i wenezuelskim. Staramy się pamiętać o wszystkich.

Jak od teraz zamierzamy kontynuować pracę, dla najbardziej potrzebujących?

Jadalnia-Oratorium „Santo Domingo Savio” ze Slumsu Puerto Nuevo i Oratorium „Miguel Magone” z Frigorífico nadal działają, oczywiście inaczej. Z zespołami koordynacyjnymi i z tamtejszą młodzieżą przygotowujemy kosze żywności, organizujemy listy beneficjentów, rozdajemy żywność, starając się dotrzeć do tych, którzy najbardziej jej potrzebują. Jest tu również Jadalnia Juanito Bosco i Dom Recepcyjny Domingo Savio z tą różnicą, że od lipca przyjęliśmy inną strategię. Mianowicie nie zamierzamy pomagać tylko poprzez jadalnie i w oratoriach, ale chcielibyśmy pomagać osobom starszym i wrażliwym na epidemie, samotnym matkom z dziećmi, krótko mówiąc, osobom i rodzinom, które znajdują się w krytycznej sytuacji. Oczywiście nie zapominając o rodzinach dzieci, które nadal są uzależnione od naszych jadalni i oratoriów. W naszych jadalniach i oratoriach, a także w parafialnych Caritas, które mamy (Parafia, SJB, Puerto Nuevo i B. Frigorífico), znacznie wzrosła liczba osób, które szukają pomocy, zwłaszcza żywności. Dokładamy wszelkich starań, aby jakoś pokonać ich potrzeby.

ks. Piotr Dąbrowski
Callao, Peru

Więcej o sytuacji w krajach misyjnych i udzielanej pomocy w ramach kampanii COVID19 – POMOC znajdziesz tutaj: misjesalezjanie.pl/covid19-pomoc/