Szczęść Boże,

Nazywam się ks. Jacek Garus i od września ubiegłego roku pracuję w Kazembe na północy Zambii. W ostatnich miesiącach nasze salezjańskie dzieło stało się beneficjantem programu COVID19 – POMOC w ramach wsparcia cierpiących w wyniku pandemii wywołanej przez Covid-19.

Jedną z form pomocy było zakupienie podstawowych środków spożywczych dla najuboższych osób naszej parafii, głównie samotnych, starszych i schorowanych. Pomoc została udzielona trzydziestu osobom. To są nasi parafianie wybrani przez tzw. Small Christian Communities, czyli Małe Wspólnoty Kościelne. Żyją tak jak inni, czyli w domkach zrobionych z cegły i z dachem z trawy. Wielu z nich żyje na utrzymaniu rodzin. Większość nie miała stałej pracy, stąd też teraz nie ma żadnych świadczeń. Większość ludzi spożywa tylko jeden ciepły posiłek na dzień, najczęściej późnym popołudniem, tak by jak najdłużej przetrwać kolejny dzień. Zdarzyło mi się słyszeć od ludzi (nie tylko dzieci) prośby o jedzenie. Kolejnym problemem jest to, że wiele z nich nie ma dostępu do wody (pobiera ją ze studni), ma bardzo trudne warunki sanitarne (mają wychodek i kąpią się w misce wody). Zdecydowana większość parafian nie ma prądu.

Wśród produktów kupionych w ramach pomocy były mąka kukurydziana (z której robi się ubwali, podstawowy posiłek tutaj), olej do gotowania, cukier, mydło.

Bardzo dziękujemy za udzielone wsparcie. Pandemia spowodowała wzrost cen niektórych towarów, ograniczenia związane z podróżowaniem, odwołanie imprez masowych, zamknięcie szkół. W związku z tym wiele osób (tych starszych również) utrzymujących się z drobnego handlu zostało pozbawionych pracy, czasem ich działania zostały utrudnione.

Przesyłam zdjęcia, które pokazują dzień wydawania zakupionych środków.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Każdego 11 dnia miesiąca odprawiamy Mszę Świętą dziękczynną za wszystkich Dobrodziejów.

Z Bogiem

ks. Jacek Garus
Kazembe, Zambia

Więcej o sytuacji w krajach misyjnych i udzielanej pomocy w ramach kampanii COVID19 – POMOC znajdziesz tutaj: misjesalezjanie.pl/covid19-pomoc/