Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Z tej okazji chcemy Wam pokazać, jak zmienia się codzienność w obozie w Ugandzie. Salezjanie w Palabek pomagają w zapewnieniu dożywiania i edukacji, prowadzą ośrodek szkolenia zawodowego.

W obozie dla uchodźców w Palabek sytuacja była dramatyczna. W kwietniu mieszkańcy otrzymali 70% miesięcznego przydziału na żywność. Dokładnie 9 kg mąki kukurydzianej, 6 kg fasoli, pół litra oleju i parę gram soli. Cierpieli z powodu niedożywienia i braku środków ochronnych, które mogą powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Lokalni liderzy zmotywowali ludzi do działania.

„Covid Hero” w obozie

Ksiądz Roger Mukadi Mbayo pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga. Mieszka i pracuje w obozie dla uchodźców z Sudanu Południowego w Palabek. Brakuje tam podstawowej opieki medycznej, a w obozie żyje ponad 54 tys. uchodźców. Edukacja jest na podstawowym poziomie, w momencie ‘lockdown’ zamknięto szkoły, przebywa tam przynajmniej 25 tys. dzieci poniżej 13 roku życia.

Ks. Roger i pozostali salezjanie znając trudną sytuację dzieci i młodzieży zaczął organizować zajęcia edukacyjne i rekreacyjne, dbając cały czas o ich zdrowie. Codziennie docierają do ponad 400 podopiecznych. Ich działania to nie tylko prowadzenie zajęć, ale także aktywizacja i wprowadzanie zmian.  Młodzi ludzie sadzili trawę na boisku, zasadzili setki drzew, założyli ogrody, tworzyli piosenki i zrealizowali filmiki wideo, których celem było uwrażliwienie na ochronę przed zakażeniem koronawirusem, brali udział w grach pod gołym niebem, malowali, rysowali, wymieniali się książkami i odwiedzili niektórych chorych przyjaciół.

Te wszystkie działania koordynował ks. Roger, który już uchodził wśród ludzi młodych za bohatera, a który teraz jest nazywany “Covid Hero”. W czasie tych dni izolacji zawsze znajdował się w otoczeniu ludzi młodych.

„Chariet” – piosenkarka i mechanik

“Chariet” to artystyczny pseudonim Charity Pinaloya, młodej, 20-letniej kobiety, obdarzonej pięknym głosem. Mieszka ze swoją mamą i sześciorgiem rodzeństwa w Palabek. Po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej zdecydowała się zapisać na kurs zawodowy, dzięki któremu będzie mogła się utrzymać. Charity została przyjęta i odbyła kurs mechaniki samochodowej w salezjańskim ośrodku kształcenia zawodowego. Ośrodek stał się jej domem i dał możliwość rozwoju nie tylko intelektualnego, lecz także osobowościowego i duchowego.

Jej nadzwyczajny, melodyjny głos i jej skromne usposobienie od razu zostały zauważone przez ks. Rogera Mbayo, który stał się jej przewodnikiem i przyjacielem. Salezjanie, oprócz udzielenia jej pomocy w rozwinięciu talentów, zachęcili ją do kontynuowania nauki. Teraz jest na czwartym roku średniej szkoły stopnia wyższego w Paluda na terenie Palabek i uczęszcza również do salezjańskiego oratorium.

W czasie izolacji z powodu pandemii koronawirusa salezjanie prowadzili kampanię informacyjną wśród uchodźców, w czym talent muzyczny Charity okazał się wielką pomocą.

Wspólnymi siłami nagrali piosenki: “Lonely” i “Prison of Corona”, które były śpiewane w czasie akcji informacyjnych. Piosenkom towarzyszyły filmiki. Bardzo szybko zaczęły być puszczane w lokalnych stacjach radiowych i w katolickiej telewizji ugandyjskiej. Swoimi pierwszymi piosenkami Chariet uwrażliwia ludzi na zagrożenia związane z Covid-19 i dziękowała za pomoc.

Maseczki od uchodźców

W Palabek  już w marcu szyto maseczki dla mieszkańców obozu, a nawet dla dystryktu. Pomimo ograniczonych możliwości i wprowadzenia 18 marca ‘lockdown’ prowadzono produkcję maseczek, a następnie rozdawano je za darmo.

8 lipca, w ośrodku kształcenia zawodowego ‘Don Bosco’ w Palabek, przedstawiciel wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCR) oficjalnie zainicjował projekt “Maseczki ochronne dla uchodźców i miejscowej wspólnoty”. Hillary Onek, minister ds. uchodźców w ugandyjskim rządzie, oświadczył: „’Don Bosco’ w Palabek był pionierem w produkcji maseczek ochronnych i wykazał się wielką innowacją nie tylko na terenie obozu w Palabek, ale na całym obszarze północnej Ugandy i w skali całego narodu”.

Felicitas Nebril, odpowiedzialna regionalna z ramienia UNHCR, oświadczyła ponadto: “Ta inicjatywa jest najlepszym przykładem zaangażowania uchodźców w działalność społeczno-gospodarczą. W Palabek przyczyniono się w ten sposób do poprawy życia uchodźców i miejscowego społeczeństwa. Istotnie, staliście się wzorami także dla miejscowej ludności”.

oprac. M.T.

Źródło: ANS

Więcej o sytuacji w krajach misyjnych i udzielanej pomocy w ramach kampanii COVID19 – POMOC znajdziesz tutaj: misjesalezjanie.pl/covid19-pomoc/