Drodzy Przyjaciele Misji Salezjańskich,

z ufnością rozpoczęliśmy nowy rok, bo chociaż jesteśmy już umęczeni pandemią i związanymi z nią restrykcjami, to przecież Bóg jest większy od koronawirusa. Niech wstawiennictwo św. Jana Bosko, którego uroczystość obchodzimy 31 stycznia, opieka świętej Bożej Rodzicielki, strzegą nas oraz dopomogą z wiarą patrzeć w przyszłość.

Rok 2021 zaprasza nas również do patrzenia w przeszłość. Dla Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie jest to bowiem rok jubileuszowy. Ośrodek został powołany do istnienia we wrześniu 1981 r. w związku z posłaniem pierwszej grupy misjonarzy salezjańskich do Zambii. Tak zaczęliśmy realizować „Projekt Afryka”.

Z czasem Ośrodek stał się nie tylko domem dla misjonarzy, ale także zapleczem na rozwijanie ich działalności misyjnej. Powstały nowe działy – Projekty Misyjne, Adopcja na Odległość, które umożliwiały materialne wsparcie placówek misyjnych. W 2002 r. Ośrodek rozpoczął przygotowywanie wolontariuszy świeckich do wyjazdu na misje. Tak powstał Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco.

Ośrodek działał początkowo w Łodzi, a od 30 lat działa nieprzerwanie na warszawskim Ursynowie. Bogu składamy dzięki, że od 40 lat, tj. od założenia Ośrodka, możemy uczestniczyć w misyjnym dziele Księdza Bosko. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu tysięcy ludzi dobrej woli, którym nie są obojętne misyjne potrzeby Kościoła.

Z tej okazji chciałbym już teraz zapowiedzieć i serdecznie zaprosić na uroczystości jubileuszowe, które będziemy obchodzili 19 czerwca 2021 r. w Warszawie. O szczegółach będziemy informowali na bieżąco, zwłaszcza że nie wiemy, jak będzie rozwijała się sytuacja, ani jakie będą możliwości zgromadzeń. Data została jednak ustalona i odpowiednio zaznaczona w naszym kalendarzu misyjnym.

Niech to świętowanie będzie dla nas okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu za to nasze wspólne dzieło, którego jesteśmy uczestnikami jako Misyjna Rodzina Salezjańska. Niech Duch Święty nieustannie inspiruje nas do podejmowania nowych inicjatyw na rzecz misji. Szczęść Boże!

ks. Jacek Zdzieborski SDB
dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie