Ks. Jan przyleciał z Kamerunu na urlop zdrowotny do Polski. Misjonarz pracował w czterech krajach: Gabonie, Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie. Do Afryki wyjechał 16 lat temu.

Od września 2021 roku ks. Jan jest w stolicy Kamerunu – Jaunde. Salezjanie prowadzą tam parafię Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, oratorium, centrum młodzieżowe, szkołę zawodową oraz liceum, które cieszy się dużym wzięciem dlatego planowana jest jej rozbudowa (obecnie uczy się w niej 1250 uczniów). Uczniowie mają do wyboru naukę w następujących działach: samochodowy, stolarski, metalowy, krawiecki, elektryczny i informatyczny. Misjonarz podkreśla, że w szkole codziennie jest apel połączony z modlitwa i “słówkiem na dzień dobry”, zaś raz w tygodniu jest Msza św. szkolna. Na ich placówce nauczyciele są formowani, aby pracowali w duchu ks. Bosko, nie stosowali kar cielesnych i towarzyszyli podopiecznym. Do centrum młodzieżowego przychodzi dużo młodych ludzi, bo mają tam do dyspozycji boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki i korty tenisowe. Sami organizują się w różne kluby, bo kochają sport. Salezjanie otworzyli też bibliotekę, która cieszy się powodzeniem nawet wśród uczniów z innych szkół. W każdą sobotę seniorzy uprawiają jogging i gimnastykę, bardzo popularne aktywności sportowe wśród Kameruńczyków.

Placówka jest też domem formacyjnym dla chłopców, którzy chcieliby zostać salezjanami. Nimi opiekuje się ks. Jan. Rano mają zajęcia, poznają historię, duchowość zgromadzenia i uczą się podstaw liturgii oraz języka angielskiego i francuskiego. Po południu organizują gry i zabawy dla dzieci, przychodzących do oratorium. Misjonarz jest również wikariuszem w parafii, sprawuje sakramenty nie tylko w parafii, lecz także w kaplicach w dzielnicy. W parafii budowany jest kościół ku czci Wspomożycielki.

Ks. Janowi życzymy zdrowia, wielu sił i błogosławieństwa Bożego w dalszej pracy misyjnej.