56457 zł
cel 56000 zł

249
wspierających

Budowa toalet dla uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego w Kilinochchi

 

W Centrum Kształcenia Zawodowego w Kilinochchi brakuje toalet! Uczniowie korzystają ze  starych i brudnych pomieszczeń! Placówka może zostać zamknięta z uwagi na niezachowane normy sanitarne. Pomóżmy wybudować nowe toalety dla uczniów ze szkoły w Kilinochchi!

Sri Lanka mierzy się ze skutkami wojny do dziś. W trakcie wojny domowej trwającej blisko 30 lat zniszczono znaczną część infrastruktury edukacyjnej. Brakuje pieniędzy na naukę. Szkolnictwo jest bardzo zaniedbane. Dziewięć lat po zakończeniu konfliktu zbrojnego Północna Prowincja Sri Lanki odczuwa największe konsekwencje pod względem rozwoju gospodarczego. Proces nadrabiania zaległości okazuje się bardzo długi i trudny. Pandemia koronawirusa spotęgowała problemy, z jakimi mieszkańcy mierzyli się od dawna.

Salezjanie z Kilinochchi prowadzą oratorium, szkołę wieczorową oraz Centrum Kształcenia Zawodowego. Misjonarze pomagają najbiedniejszym, przede wszystkim z pobliskich wiosek. Rząd nie podejmuje działań, by zminimalizować dysproporcje w nauczaniu. Rodziny uczniów szkoły salezjańskiej nie mają pieniędzy na jedzenie oraz opłatę czesnego. Jedyną pomoc, jaką otrzymują pochodzi z placówki misyjnej.

W niedalekiej przyszłości księża planują otworzyć centrum komputerowe, uruchomić kursy języka angielskiego, centrum krawiectwa oraz inne przydatne zajęcia umożliwiające znalezienie pracy. Termin rozpoczęcia zajęć to styczeń 2023 roku. Niestety, istnieje ryzyko, że zajęcia się nie rozpoczną.  Ustawy i przepisy dotyczące higieny i zdrowia obowiązujące na Sri Lance nakazują zachowania określonych norm w przypadku prowadzenia placówek edukacyjnych. Centrum Kształcenia otrzymało ostrzeżenie, jeśli nie powstaną nowe toalety spełniające wymogi sanitarne to zajęcia się nie rozpoczną a placówka zostanie zamknięta. Obecne toalety zostały wybudowane kilkanaście lat temu, uległy zniszczeniu, jest ich za mało oraz nie spełniają jakichkolwiek wymogów. Salezjanów nie stać by samodzielnie postawić od nowa toalety dla dzieci i młodzieży.

Wspólnie możemy pomóc w realizacji projektu. Dołącz do akcji i wspólnie z nami wspieraj Projekt 726!

Odpowiedzialny za projekt jest ks. Jayapalan Raphael SDB