ODŁÓŻ TELEFON! POROZMAWIAJ ZE MNĄ!

 

Telefon komórkowy, a dokładnie smartfon czym jest dla mnie? Jaką rolę spełnia w moim życiu? Jest niewątpliwie pożytecznym narzędziem. Mogę skontaktować się, kiedy tylko chcę z moją mamą i usłyszeć jej głos. Nie mogę jej codziennie widzieć, nawet raz w tygodniu, ale słyszeć mogę często. Jestem spokojniejszy, bo wiem, że jest zdrowa. Mogę też często kontaktować się z przyjaciółmi. Aby przyjaźń trwała, muszę ją podtrzymywać, być zainteresowany ich życiem. Chcę być w zasięgu ich ręki, gdy będą mnie potrzebować, gdy będą chcieli porozmawiać.

Gdy zgubię się w górach, telefon jest ocaleniem. Podobnie, gdy jestem świadkiem wypadku i każda minuta jest ważna, aby uratować komuś życie. Wiem, jaki numer nacisnąć. W każdym z tych przypadków komórka, to dobrodziejstwo dane mi od Boga, przedłużenie mojej miłości, umożliwienie pomocy.

Ale czasami smartfon niszczy. Byłem też świadkiem takiej sceny na lotnisku. Młodzi rodzice z dwójką kilkuletnich dzieci czekali na samolot. Dzieci najpierw siedziały obok rodziców, zainteresowane wszystkim dookoła, a później znudzone zaczęły zaczepiać rodziców, pytać o różne sprawy, szukały kontaktu. Rodzice odpowiadali krótko: Poczekaj! Zaraz! Daj mi teraz spokój! Oboje korzystali intensywnie z Internetu w telefonie. Coś pisali, coś sprawdzali. Byli skoncentrowani jedynie na tym świecie, który znaleźli w smartfonie. On był dla nich najważniejszy. Nie dzieci.

Telefon komórkowy jest ucieczką. Jest interesującym światem, z którym się kontaktuje przez kilka godzin dziennie, gdy się nudzę, gdy nie mam co robić, gdy jestem zdenerwowany, gdy chce się wyłączyć z tego, co mnie otacza. Pomaga mi zniknąć z mego realnego świata. Jest światem, któremu poświęcam więcej czasu, niż tym, których niby kocham. Nawet nie zauważam, że nie potrafię już normalnie rozmawiać z innymi, słuchać uważnie tego, co mówią, wiedzieć co dzieje się wokół mnie, znać potrzeby moich bliskich. Najważniejszym światem jest dla mnie komórka.

A zatem: Odłóż telefon! Porozmawiaj ze mną!

Ksiądz Andrzej Wujek SDB