Ze smutkiem informujemy, że w nocy 7 listopada, podczas urlopu w Polsce, zmarła s. Teresa Leonik, misjonarka salezjańska pracująca na Madagaskarze.

Siostra Teresa urodziła się 9 listopada 1955 r. i pochodziła z miejscowości Rynek (woj. warmińsko-mazurskie). Pierwsze śluby zakonne złożyła 5 sierpnia 1979r, a śluby wieczyste 6 października 1985r. Pracę misyjną rozpoczęła sześć lat później, najpierw rocznym kursem języka malgaskiego, gdzie teorii uczyła się w szkole, a praktykę miała z dziećmi z internatu w Ivato. Jej pierwszą placówką było Betafo, gdzie odpowiedzialna była za internat dziewcząt uczących się w liceum salezjanów.

Przez 32 lata pracowała na Madagaskarze pełniąc różne funkcje – ekonomki, asystentki internatu, wikarii, dyrektorki. Sama mówiła, że Czerwona Wyspa stała się dla niej „drugą Ojczyzną, tym skrawkiem ziemi, który wita się sercem przepełnionym radością i łzami wzruszenia.” Z pełnym zaangażowaniem i sercem angażowała się w swoją pracę misyjną w pięciu placówkach. Budowała od podstaw misję w jednej z najbiedniejszych dzielnic Fianarantsoa. W jednym z wywiadów wspominała: „Rozpoczęłyśmy od zera, mieszkałyśmy w bardzo trudnych warunkach, kończąc budowę domu i szkoły.” Zajmowała się też dziełem misyjnym w Ivato prowadząc miejscową szkołę podstawową i szkołę zawodową wielobranżową dla dziewcząt, w Manazary m.in. pomagała najbiedniejszym dzieciom koordynując Program Adopcja na Odległość, który pozwala na alfabetyzację, rozwój i leczenie tych dzieci czy w Betafo troszczyła się o funkcjonowanie szkoły podstawowej dla 700 dzieci i w szkoły krawieckiej dla setki dziewcząt. W Mahajanga, w mieście portowym, jej troską było przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum i technikum ekonomiczne i zawodowe dla dziewcząt, gdzie łącznie uczyło się wtedy 1400 uczniów. Odpowiadała także za formację początkową dla aspirantek oraz prowadziła katechezę w parafii.
Zawsze troszczyła się szczególnie o dziewczęta, dzieci, rodziny wielodzietne, starszych, którzy często żyli w skrajnym ubóstwie.

Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar życia i powołania misyjnego śp. s. Teresy, która niosła miłość Chrystusa najuboższym. Polecajmy Ją Bożemu Miłosierdziu.

Pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę 11 listopada w Sokołowie Podlaskim, w parafii pw. św. Jana Bosko przy ul. Sadowej 2: o godz. 13:30 – różaniec, 14:00 – Msza św.