W WIELKIM POŚCIE 2021
ZABIERAMY WAS DO ANGOLI
To mieszkańcy stolicy Luandy oraz mniejszych miejscowości. Wspieramy samotne matki, biedne rodziny, osoby z albinizmem i chorych. Znają ich siostry salezjanki. To one dotarły do ich trudnych historii i chcą im pomóc.
Angola jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. Ludzie zmagają się z biedą i zniszczeniami po wojnie. Brakuje im jedzenia i pracy. Nie mogą zajmować się rolnictwem, bo zagrożeniem są miny zakopane na polach.
W ramach pomocy kupimy podstawowe produkty żywnościowe i rozdamy paczki, a chorym zapewnimy dostęp do leczenia. Pomagamy razem z s. Marią Domalewską, która pracuje w Angoli od 10 lat.
Rozważanie 6
….
Oprócz apostołów i najbliższych towarzyszył Panu osiołek. Dlaczego on tu się znalazł, tego nikt nie wie. Podobno sam Jezus osobiście poprosił swych uczniów, aby to zwierzę towarzyszyło Mu przy wjeździe do miasta. Osioł, co to za zwierzę, dlaczego jest takie ważne, co w nim kryje się tak szczególnego?
Rozważanie 5
….
W Afryce są jeszcze inne problemy. Poza próżnością, lenistwem w służbie Bożej i nieposłuszeństwie Jego przykazaniom, jak to ma miejsce w cywilizacjach „zachodu”, na misjach istnieje jeszcze inny problem, ogólnie mówiąc, chodzi o „czary”. Czarowników nigdzie nie brakuje.
Rozważanie 4
….
Czwarta Niedziela wielkiego Postu zwana jest «laetare» – radością! Wyrazem tego jest kolor szat różowy. Z czego mamy się radować, co jest przyczyną tej radości, o czym chce nam powiedzieć liturgia? Może to, że Czas Pokuty już przepołowiony? A może to, że już słońce coraz wyżej i wiosna zbliża się dużymi krokami?
Rozważanie 3
Misjonarz też jest w pewien sposób podróżnikiem, szukającym mądrości w różnych kulturach. W każdej kulturze jest coś z odwiecznej prawdy, dobra i piękna, czasem trzeba tylko nieco „posklejać” to, co się rozsypało po grzechu pierworodnym pierwszych rodziców. Chrześcijaństwo jest właśnie takim „klejem”…
Rozważanie 2
Przed wyjazdem na misje zawsze trzeba się kogoś poradzić, zrobić odpowiednie badania lekarskie, dużo się modlić, jeśli to możliwe – poznać warunki i zadania placówki w danym kraju. Tam, Ktoś na nas czeka, być może już od dawna. Pomimo wielu trudności… trzeba tam się udać, do nowej Ojczyzny w nieznane.
Rozważanie 1
To właśnie w drodze człowiek pokonując różne etapy dojrzewa, zdobywa doświadczenie, uodparnia się, przyzwyczaja do trudów, zdobywa umiejętności radzenia sobie w trudnych niespodziewanych sytuacjach, nie boi się wyzwań, przestaje się lękać. Misje w Angoli nauczyły mnie wędrowania. Przypominały, że zawsze trzeba powstawać i iść do przodu.