Prowadzimy zbiórkę na zakup paneli słonecznych i zbiorników na wodę dla placówki misyjnej w Kazembe. Ks. Jacek Garus informuje nas o ostatnich wydarzeniach, zmianach i wyjaśnia dlaczego Projekt 696 jest bardzo potrzebny:

W Kazembe trwa pora sucha. Ziemię pokrywają żółte i pomarańczowe odcienie. Trawa jest sucha, a w powietrzu unosi się kurz. Dla mieszkańców skończył się okres uroczystości i zmian.

Kilka tygodni temu świętowaliśmy Mutumboko (lokalne święto na cześć wodza ludu Lunda Mwaty), a chwilę później ludzie żegnali proboszcza parafii – ks. Norberta Lesę – który podczas 10-letniej pracy w tym miejscu zaskarbił sobie przychylność wielu mieszkańców. To był także dzień powitania nowego proboszcza parafii – księdza Gabriela. W tym samym czasie kobiety należące do katolickiej organizacji kobiet świętej Anny celebrowały w Kazembe przyłączenie nowych członkiń. Ostatnim uroczystym wydarzeniem w Kazembe, jakie przeżywali parafianie była uroczysta Msza Święta z udzieleniem sakramentu bierzmowania.

Ostatnie tygodnie były gorącym czasem również w Oratorium. Za nami dwutygodniowa półkolonia znana z nazwy Summer Camp. Grupę stu pełnych energii i zapału młodych osób czekało zdobycie wielu nowych doświadczeń. Dzieci w wieku od 7 do 14 lat brały udział w warsztatach m.in. aktorskich, nauki czytania, gry w badmintona czy muzyczno-wokalnych. Nie zabrakło także czasu na tańce i gry integracyjne.

W ubiegłym tygodniu nastąpiły także zmiany w Oratorium. Jego nowym opiekunem został ks. Joseph pochodzący z Wietnamu a dotychczasowy dyrektor Oratorium – ks. Jacek – przejmuje obowiązki związane z Carpentry School. Nastąpiła jeszcze jedna znacząca zmiana dla Oratorium – w związku z podjęciem nowej pracy odszedł Ernest – przewodniczący wolontariuszy, związany od wielu lat z naszą placówką.

Podczas tego intensywnego czasu przez naszą parafię przewinęła się ogromna liczba osób. Wiele z nich zatrzymało się na nocleg, wiele z nich potrzebowało dostępu do wody. Niestety w tym czasie doświadczyliśmy także kilkukrotnego braku energii elektrycznej. Kilkugodzinna przerwa w dostawie prądu utrudnia nam pracę – prowadzenie zajęć dla dzieci zgodnie z harmonogramem jak na przykład wyświetlenie filmu czy odtworzenie muzyki. Pojawiają się także problemy z przygotowywaniem posiłków oraz utrzymaniem świeżości zamrożonych produktów.

Drugim problemem, z jakim zmagamy się w naszej parafii, są stare, zardzewiałe zbiorniki na wodę oraz mało wydajna pompa. Problemy odczuwalne są podczas prowadzenia prac budowlanych, gdzie dostęp do wody w dużych ilościach jest niezbędny oraz w trakcie trwania większych spotkań. Ilość wody, która mieści się w zbiornikach oraz szybkość pompy determinują liczbę osób, które możemy przyjąć w gościnę na teren naszej parafii, tak byśmy mogli zapewnić naszym gościom komfortowy dostęp do infrastruktury sanitarnej.

Rozwiązaniem naszych problemów byłby montaż paneli fotowoltaicznych oraz modernizacja systemu wodnego. Fotowoltaika uniezależniłaby naszą placówkę od wahań dostaw prądu, dzięki czemu nie musielibyśmy już martwić się o harmonogram prowadzonych prelekcji czy zajęć, a także o mrożone zapasy żywności.

Nowe zbiorniki na wodę wraz z pompami i niezbędnymi elementami pozwoliłyby przyjmować większą ilość gości na teren parafii, organizować półkolonie dla 200 zamiast 100 dzieci czy organizować spotkania młodzieżowe dla większej ilości osób z możliwością noclegu i dostępem do nowo wybudowanych pryszniców i toalet. Dzięki temu większa ilość osób mogłaby skorzystać z doskonalenia umiejętności, zdobywania wiedzy czy wspomagania edukacji, jaką oferujemy podczas organizowanych przez naszą parafię wydarzeń.

Więcej informacji i możliwość wsparcia działań salezjanów w Kazembe znajdziesz na stronie PROJEKTU 696.