Zachęcamy Was do obejrzenia krótkich filmów o pracy salezjanów w Zambii, które w ubiegłym roku zrealizowała Telewizja Polska.

 

Seria odcinków zatytułowanych „Misja Zambia” pokazuje codzienne życie, obowiązki, trudności i sukcesy współpracy misjonarzy z lokalnie zaangażowanymi w dzieła salezjańskie mieszkańcami tego kraju. Salezjanie w Zambii pracują od ponad 40 lat. Obecnie prowadzą 9 placówek misyjnych.

W pierwszych odcinkach naszym oczom ukazuje się „Ciloto” (w tłumaczeniu z lokalnego dialektu „marzenie/sen”)  w Makululu. To tutaj ks. Michał Wziętek wymarzył sobie, że na ogromnej powierzchni zambijskiej ziemi powstanie Dom Dziecka, szkoła, oratorium, parafia i wciąż rozbudowująca się farma. Przepełnione na przemian bólem trudnych doświadczeń życia na ulicy i nadzieją na lepsze jutro twarze dzieci, których poruszające historie opowiadają przebywający tam wolontariusze i księża, a także ogrom pracy włożony w powstawanie i rozwój tego miejsca wyróżnia je na tle pozostałych misji w tym kraju.

W każdym z odcinków ukazywane są kolejne uroki Zambii, miasta i historie. Docieramy na placówkę szkolno-dydaktyczną w Chingoli, która dzięki swoim nowoczesnym sprzętom oferuje młodzieży możliwość wykształcenia zawodowego. Prowadzi ją ks. Leszek Aksamit, który sam z zawodu jest kucharzem. Misjonarz dzięki wsparciu lokalnych dobroczyńców, a także dzięki projektom organizowanym przez Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie, pomógł zapewnić miejscowym uczniom możliwość pracy ze sprzętem o bardzo wysokim standardzie. Techniczna Szkoła daje możliwości rozwoju w specjalizacjach takich jak: gastronomia, hotelarstwo, kosmetologia, farmerstwo, mechanika i sport.

Dalej przenosimy się do Lusaki,gdzie siostry salezjanki prowadzą olbrzymie dzieło, wielobranżową edukację szkolną. Oferują młodzieży kursy z krawiectwa, informatyki i hotelarstwa. Szkoła ta, ze względu na rosnącą ciągle liczbę dzieci chętnych do podjęcia nauki, została rozbudowana o kolejną placówkę, w której uczy się blisko 1000 uczniów.

 

Zajęcia muzyczne orkiestry prowadzonej w Domu Dziecka, budowa nowej kaplicy, sportowe ambicje i osiągnięcia uczniów, czy opowieści o tym, ile wdzięczności przynosi praca pielęgniarki, wolontariuszki – wszystkim tym aspektom możemy przyjrzeć się nie wychodząc z domu.

 

Odcinki, które zostały już wyemitowane w Telewizji Polskiej można znaleźć na stronie https://vod.tvp.pl/dokumenty?search=misja%20zambia