Drodzy Dobrodzieje,

Wspólnota salezjanów z Kamuli dziękuje każdemu z was za uczestnictwo w Adopcji na Odległość i hojność, dzięki której dzieci i młodzież mogą uczyć się u nas i zdobyć zawód. Efekty pracy widzimy nie tylko w osiągnięciach uczniów, lecz także we wdzięczności rodzin, kiedy składamy wizyty domowe u wychowanków. Często zdarza się, że dorosły syn czy córka jest jedyną nadzieją na zapewnienie bytu schorowanym i bezrobotnym rodzicom oraz młodszemu rodzeństwu.

Aktualnie wspieracie ponad setkę uczniów od przedszkola (7 podopiecznych) przez szkołę podstawową, średnią, aż do szkoły technicznej. Szkoła techniczna prowadzona jest przez naszą misję i tutaj mamy najwięcej uczniów włączonych do programu Adopcji na Odległość. Z tej pomocy korzysta 67 nastolatków. W minionym roku 20 osób korzystających z waszej pomocy otrzymało dyplom ukończenia szkoły, jednocześnie mając pełne przygotowanie zawodowe.

Pomagamy też młodym, którzy próbują sami sobie pomóc poprzez aktywne szukanie zajęcia oraz tym, którzy są ofiarami wypadków, wojny, chorym, niepełnosprawnym. Podopiecznym zapewniamy czesne, materiały piśmiennicze i przybory szkolne, opiekę zdrowotną, przybory do zabaw i gier sportowych na terenie misji (oratorium), wsparcie emocjonalne, opłaty za internat.

Udało nam się ukończyć budowę Centrum Młodzieży. Budynek jest przeznaczony do pracy z młodzieżą przede wszystkim w ramach zajęć pozaszkolnych Odbywają się tu próby orkiestry dętej, zespołu jazzowego, grup sportowych, teatralnych, religijnych.

Ogromnie dziękuję za współpracę Opiekunom z Polski. Mając w Was zaplecze modlitewne i finansowe, możemy w większym zakresie pomagać młodym ludziom w osiągnięciu pełnej niezależności. Przesyłamy kilka listów od naszych podopiecznych.

ksiądz Phillip Gbao

 

Mam na imię Musulo i piszę do was ten list z nadzieją, że macie się dobrze. Pragnę podziękować za to, że wspieracie mnie w każdej sytuacji od szkoły podstawowej przez średnią aż do kursu zawodowego z mechaniki samochodowej w St. Joseph Vocational Training Centre. Nadal gram w zespole muzycznym. To naprawdę zmieniło moje życie i myślenie. Odbyłem też praktyki zawodowe, gdzie nauczyłem się wielu rzeczy. To naprawdę bardzo mi pomogło. Jestem ogromnie zadowolony z tej pomocy, która ułatwi mi osiągnięcie sukcesu w przyszłości. Dziękuję za to, co mogłem osiągnąć. Niech Bóg wam wszystkim błogosławi.

Musulo

 

Czuję się zaszczycony, mogąc napisać list, gdyż to wy sprawiliście, że doszedłem do tego etapu w edukacji. Jestem na drugim roku instalacji elektrycznych. Zdecydowałem podjąć ten kurs, bo mnie to interesuje i w przyszłości chciałbym zostać elektrykiem. Od grudnia odbywałem praktyki przemysłowe w Kakira Sugar Factory, największej fabryce zaopatrującej Ugandę w cukier. Mogłem przyjrzeć się nowym technologiom i odpowiednim połączeniom firmy, co pomogło mi zwiększyć moje umiejętności. Kiedy opuściłem zakład, stało się jakby zupełnie nowe i odmienione. Teraz jestem bardzo zajęty, bo zbliżają się egzaminy, które pokażą, czy wszystko robię dobrze i czy zdam je pomyślnie. Pozdrawiam w imieniu rodziców, krewnych i przyjaciół.

Julius

 

Korzystając z państwa pomocy uczę się budownictwa. Po pierwszym roku w czasie wakacji od grudnia 2018 do połowy lutego 2019 daliście mi szansę odbycia praktyk zawodowych w SSEC Jinja Lugazi. Cieszę się i proszę Boga, bym mógł zrealizować moje marzenia bycia inżynierem. Do tej pory nauczyłem się budowania domów, ponieważ wujek przyprowadził mnie tutaj. Nie byłem w stanie zapłacić za szkołę, ponieważ moi rodzice zmarli 3 lata temu, kiedy byłem w trzeciej klasie szkoły średniej. Dziękuję za to, co dla mnie robicie.

Samuel