W piątek, 19 lutego 2021 roku, spotkaliśmy się w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie, aby kontynuować formację przyszłych wolontariuszy. Poniżej relacja ze spotkania napisana przez jedną z jego uczestniczek.

Nasze lutowe spotkanie formacyjne rozpoczęliśmy wspólną modlitwą i kolacją. Obejrzeliśmy dokument o ks. Marku Rybińskim, misjonarzu pracującym na misji w Tunezji, którego okrutnie zamordowano. Zakończyliśmy dzień modlitwą i słówkiem na dobranoc wygłoszonym przez ks. Jacka Zdzieborskiego.

Sobotni dzień był niezwykle intensywny. Po porannej Mszy Świętej i śniadaniu kontynuowaliśmy comiesięczne zgłębianie historii księdza Bosco. Tym razem ks. Tomasz Łukaszuk przybliżył nam postać ks. Calosso. Później był czas na bliższe poznanie się w małych grupkach. Jednocześnie odbywały się rozmowy z ks. Tomaszem oraz psychologiem, najbardziej wyczekiwany przez nas moment, kiedy otrzymaliśmy decyzję dotyczącą naszego wyjazdu na misje. Były to rozmowy pełne emocji, czasem radości a czasem smutku. Po obiedzie część z nas uczestniczyła w animacji tanecznej, a część odbywała rozmowę lub przechodziła testy językowe. Po południu ks. Paweł Libor opowiadał nam o swojej misji w Angoli, a po nim s. Beata Bienias przybliżyła nam swoją pracę na trzech różnych placówkach w Argentynie. Po kolacji przyszedł moment wyciszenia i rozmowy z Panem Bogiem podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Powierzyliśmy Jemu nasze obawy i nadzieje wierząc, że to On kieruje naszymi wyborami i drogami.

Niedzielę rozpoczęliśmy Mszą Świętą. Po śniadaniu były wolontariusz misyjny i lekarz, Wojtek Samsel, opowiedział nam o chorobach występujących na terenach misyjnych, ich zapobieganiu i leczeniu. Po tym otrzymaliśmy garść bardzo konkretnych informacji od ks. Tomasza i Iwonki na temat praktycznego przygotowania do wyjazdu. Przed nami wiele tygodni przygotowań, aby móc jak najlepiej posługiwać tam, gdzie zostaniemy posłani. Spotkanie zakończyliśmy obiadem.

Barbara Mirczewska