Esmeralda chciałaby zostać lekarzem. Armando policjantem. Alexander architektem. Jeobani marzy po prostu o kontynuowaniu nauki, żeby coś w życiu osiągnąć. Siostra Miguela chciałaby zamieszkać w ładnym domu, bo teraz miesza w budynku przypominającym szopę.

POMAGAMY DZIECIOM

W czasie Tygodnia Misyjnego 2020 pomóżmy dzieciom z regiony Oaxaca, które mieszkają w Río Manso, Tlahuitoltepec, Totontepec i Matagallinas. Zapewnijmy dla 400 dzieci materiały szkolne na kilka miesięcy zdalnego nauczania, ryzy papieru, tusze do drukarek, zeszyty, długopisy, ołówki, kredki. Ich rodzinom dostarczymy jedzenie, a do przychodni zakupimy leki. Jeśli uda nam się zebrać więcej środków to pomożemy też nauczycielom i ich rodzinom. Obecnie prowadzą oni nauczanie zdalne, a nie otrzymują od kilku miesięcy wynagrodzenia.

DLACZEGO?

W Meksyku dzieci nie mają dzieciństwa. Żyją w kraju, w którym rządzi kartel narkotykowy. Wiele dzieci musi łączyć pracę z nauką. Po powrocie ze szkoły zajmują się obowiązkami domowymi, muszą nakarmić zwierzęta, posprzątać dom, ugotować obiad, pracują dorywczo, pomagają w polu. Niestety w niektórych domach są wyzyskiwane, bite i sprzedawane na usługi seksualne. Dla nich zajęcia szkolne i pozalekcyjne są czasem, gdy znów mogą poczuć się dziećmi i odzyskać poczucie bezpieczeństwa. W szkole mają kolegów, zabawki i opiekę. Nawet jak muszą przejść do szkoły kilka kilometrów to nie skarżą się, bo dla nich to czas odpoczynku od pracy. Choć na kilka godzin znów stają się dziećmi. Szkoła dla nich jest azylem i szansą na lepszą przyszłość. Ze względu na pandemię nie mogą teraz wrócić do szkoły, ale chcemy zapewnić im ciągłość edukacji i zadbać, by w tym czasie obostrzeń nie zabrakło w ich domach jedzenia i leków.

W Meksyku od dwóch lat pracuje br. Sebastian Marcisz, salezjanin. Mieszka w Mieście Meksyk i zajmuje się powołaniami. Podróżuje po całym kraju, żeby pomagać i towarzyszyć chłopcom, którzy chcieliby zostać salezjanami. To właśnie br. Sebastian pojechał do miejscowości, w których mieszkają biedni uczniowie szkół salezjańskich. Odwiedził ich domu i zobaczył, jak żyją. To on jest naszym przewodnikiem po pięknym, ale niebezpiecznym Meksyku. Przede wszystkim dzięki niemu poznamy i pomożemy dzieciom.

Jak co roku w październiku podczas Tygodnia Misyjnego prowadzimy akcję dla najbardziej potrzebujących ludzi. 18 października obchodzimy Niedzielę Misyjną, która rozpoczyna Tydzień Misyjny. Papież Franciszek przygotował orędzie na 94. Światowy Dzień Misyjny „Oto ja, poślij mnie”.

Więcej informacji: misjesalezjanie.pl/dzieci-meksyku