Formacja Misyjna – relacja (wrzesień 2016)

W dniach 16-18 września 2016 roku odbyło się pierwsze spotkanie dla kandydatów na wolontariuszy, którzy chcą wyjechać na misje i wezmą udział w FORMACJI MISYJNEJ 2016/2017.

Spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą wieczorną – nieszporami. Po kolacji odbyło się oficjalne rozpoczęcie. Nowy dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, ksiądz Jacek Zdzieborski przywitał uczestników spotkania, przedstawił wspólnotę salezjanów i salezjanek, którzy posługują w ośrodku oraz zapoznał nas z zasadami, jakie panują w domu. Następnie odbył się “pogodny wieczorek”, podczas którego poznawaliśmy się poprzez gry i zabawy. Zabawę poprowadziła jedna z uczestniczek – Natalia. Potem mieliśmy chwilę na wyciszenie w czasie wieczornej modlitwy, po której ksiądz Marek Kowalski powiedział “słówko na dobranoc”.

Sobotnie spotkanie rozpoczęliśmy Eucharystią z jutrznią – modlitwa poranna. Po śniadaniu ksiądz dyrektor zapoznał uczestników z działalnością Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego i Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. Ksiądz Jacek przedstawił wspólnotę SOM, roczny plan formacji, filmik ukazujący skrót wydarzeń z roku formacyjnego 2015/2016, wolontariuszy, którzy formowali się w roku 2015/2016, a obecnie przebywają na misji bądź już wrócili z wolontariatu krótkoterminowego oraz filmik, który ukazuje  pracę jednej z wolontariuszek – Iwony Błędowskiej.

Po krótkiej przerwie odbyła się konferencja, którą wygłosił dla nas ksiądz Tomasz Łukaszuk. Zapoznał nas z duchowością i snami księdza Jana Bosko, streścił kilka z nich i wyjaśnił ich znaczenie. Po obiedzie  jedna z uczestniczek spotkania – Renata, poprowadziła rekreację salezjańską na świeżym powietrzu.

Następnie ksiądz Alojzy Gryszko, który posługuję w Los Angeles opowiedział o swojej pracy misyjnej, czego tłem były zdjęcia ukazujące jego placówkę. Po przerwie na herbatę i ciastko miała miejsce druga konferencja ks. Tomasza na temat duchowości salezjańskiej. Po nieszporach i kolacji zwieńczeniem intensywnego dnia była adoracja Najświętszego Sakramentu, gdzie oprócz czuwania zostały przeczytane listy wolontariuszek, które przebywają na misjach. Po modlitwie przyszedł czas na “słówko na dobranoc”, które wygłosiła s. Grażyna Sikora. Przed ciszą nocną odbyło się jeszcze krótkie spotkanie dla kandydatów na wyjazd długoterminowy.

Niedzielę rozpoczęliśmy od Eucharystii z jutrznią. Po śniadaniu odbyło się spotkanie z misjonarzem – księdzem Krzysztofem Niżniakiem, który podzielił się z nami doświadczeniami misyjnymi. Opowiedział o placówce w Ghanie, gdzie pracował oraz ukazał problemy, z jakimi spotkał się w swojej pracy.  Spotkanie zakończyło się obiadem i wspólnym sprzątaniem domu.

Milena Ponichtera
Uczestniczka Salezjańskiej Formacji Misyjnej 2016-2017

ZOBACZ FILM I ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA!