W dniach 17-19 maja 2019 wolontariusze przyjechali na ostatnie spotkanie formacyjne do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie.

W piątkowy wieczór wolontariuszki Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco, Agnieszka Tarnowska i  Agata Kowalska opowiedziały o szczegółach swojej krótkoterminowej misji w Boliwii. Dziewczyny podzieliły się z nami pozytywnymi, ale też i trudnymi doświadczeniami oraz jak misja wpłynęła na ich życie. Po modlitwie wieczornej „słówko na dobranoc” powiedział  ksiądz Piotr Wojnarowski. Misjonarz z długim stażem, pracował przez 15 lat w Ghanie a obecnie służy w Gambii, wspomógł nas cennymi radami.

Kolejny dzień był pełen spotkań i podziękowań. Do wolontariuszy dołączyli rodzice, którzy mieli okazję z bliska poznać Salezjański Ośrodek Misyjny; jego działalność, historię oraz patrona. Była to również sposobność, aby poznać ze sobą rodziców oraz z nimi całą salezjańską rodzinę. Był czas na słodki poczęstunek i rozmowy. Wolontariusze śpiewająco przedstawili rodzicom, księżom oraz siostrom swoje dotychczasowe poczynania oraz destynacje podróży. Przekazali im również podziękowania za wkład w ich rozwój, poświęcony czas oraz wsparcie duchowe.

Po wspólnym obiedzie i pożegnaniu rodziców wolontariusze kontynuowali dalszy plan formacji. Historię Św. Marii Dominiki Mazzarello przybliżyła nam na konferencji siostra Magdalena Giera.  Podkreślała jak święta, która wiodła z pozoru proste życie, tworzyła dzieło zbliżone do św. Jana Bosco  nie znając go i będąc w stanie duchownym tylko 9 lat swego życia.

Jak w każdy formacyjny weekend jednym z najważniejszych wydarzeń była wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas adoracji czytaliśmy listy z misji obecnie przebywających wolontariuszy. Sobotni dzień zakończyła Noc muzeów, w której brali udział przybyli goście. Do ich dyspozycji było zwiedzanie wystawy misyjnej  z przewodnikiem, wyświetlane były filmy misyjne, a także skosztować można było egzotycznych przysmaków jak np. zambijskie robaki.

Finałem weekendowego spotkania była msza święta w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego oraz udział w pełnym atrakcji festynie misyjnym. Wolontariusze po mszy z udziałem dzieci pierwszokomunijnych zapraszali do wspólnych gier, zabaw i konkursów z nagrodami. Czas umilała egzotyczna muzyka oraz tańce z układem choreograficznym. Można było poczęstować się ciepłą zupą dahl, obejrzeć film „Historia której nie pamiętam” oraz spotkać z misjonarzem księdzem Piotrem Wojnarowskim. Dzień zakończyła emocjonująca, sportowa rywalizacja drużyn krajów misyjnych.

Łukasz Anisiewicz, uczestnik majowego spotkania.