Jak nauczyć się doceniać małe, krótkie chwile i dlaczego wszystko co dobre szybko się kończy? To dwa pytania, na które każdy z nas zapewne cały czas szuka odpowiedzi, jednak po takim weekendzie pełnym cudownych doświadczeń nie będzie to proste, ze względu na emocje, które mamy w sobie po tej całorocznej formacji.

 

Ostatni nasz zjazd rozpoczęliśmy od piątkowej integracji, którą poprowadzili dla nas Paulina i Filip. Dostaliśmy od nich pomysły na kolejne zabawy do realizacji na misjach. W sobotę za to czekały na nas relacje od księży misjonarzy, którzy pracują na misjach w Malawi, na Madagaskarze i w Bangladeszu.

Wysłuchaliśmy również Basi Brożek, która posługiwała na placówce w Kazembe, w Zambii. Podsumowaliśmy sobie także nasze comiesięczne spotkania z księdzem Łukaszem Dumińskim ostatnią prezentacją, której głównym tematem przewodnim była modlitwa salezjańska.

Dzień zakończył ulubiony punkt programu- adoracja Najświętszego Sakramentu, w trakcie której wysłuchaliśmy pięknego listu Ani (uczestniczki tegorocznej formacji), który z pewnością rzucił ciekawe światło na naszą drogę misyjną i zaprosił do zgłębienia pewnej refleksji – SZUKAJ BOGA NAWET TAM, GDZIE INNI GO NIE WIDZĄ.

Niedziela podczas ostatniego zjazdu to wyjątkowy moment- spotkanie z naszymi bliskimi. Czas mocno podkreślający okres , który za nami; piękny i bardzo potrzebny, ale też będący jednocześnie tylko przystankiem do tego, co przed nami – MISJA.

Część z nas założyła misyjne stroje, co tylko przybliżyło nas jeszcze bardziej myślami do naszej pracy, już niebawem na wolontariacie. Każdy z nas przyjechał do SOM-u z zupełnie innymi doświadczeniami, na różnym etapie życia. A to z kolei z każdym miesiącem rodziło to, bez czego powroty nie byłyby czymś, na co tak bardzo wyczekiwaliśmy z tygodnia na tydzień – KLIMAT.

Zakochani po uszy w tym miejscu i wdzięczni za stworzone relacje i pięknie spędzoną każdą chwilę, z ogromną niecierpliwością wyczekujemy już tego, co przed nami, czyli posłań misyjnych – odpowiednio na Lednicy i w Bazylice na Kawęczyńskiej.

 

Rafał Rettig
Uczestnik spotkania majowego