W Indiach trwa akcja dożywiania najbiedniejszych ludzi w slumsach. To już 153 dzień codziennego programu pomocy. Salezjanie codziennie dostarczają ugotowany posiłek dla rodzin ze slumsów w Kapali Bagan w Tangara i żywność dla rodzin, które żyją na wysypisku śmieci w slumsach Belgachia Baghar w Howrah i w różnych innych regionach.

„Dziękujemy hojnym darczyńcom i oddanym wolontariuszom. Program będzie kontynuowany do zniesienia blokady” – przekazuje ks. Mathew George.

Akcje dożywiania w Kapali Bagan i na terenie dworca kolejowego Sealdah w Kalkucie zapoczątkował ks. Joseph Aymanathil. Niestety w 115 dniu prowadzonej pomocy ks. Jose zmarł z powodu zakażenia Covid-19.  Jako pierwszy salezjanin w Indiach zaczął pomagać ubogim dotkniętym koronawirusem. W marcu, kiedy wprowadzono “lockdown”, ks. Jose pracował nieprzerwanie na pierwszej linii frontu. Zmarł wieczorem 19 lipca w trakcie leczenia w szpitalu. Miał 73 lata i był bardzo cenionym salezjaninem. Od ponad 30 lat niestrudzenie pracował dla najbiedniejszych i zepchniętych na margines mieszkańców slumsów, szczególnie dzieci i młodzieży. Każdego roku około 600 dzieci korzystało z projektu edukacji Księdza Bosko. Dzieci miały zajęcia od 14:30 do 16:30, a starsi od 17:00 do 19:00. Otrzymywały pomoc w nauce, odrabianiu prac domowych i zaległości. Mogły uczyć się w salach ze światłem i wentylatorem oraz pod opieką nauczycieli. Podopieczni byli dumni, że mogą uczyć się w placówce Don Bosco.

Od 24 marca salezjanie udzielają pomocy opuszczonym i głodującym mieszkańcom Indii, którzy ucierpieli z powodu wprowadzonych obostrzeń. Dzięki Waszej pomocy wysłaliśmy środki finansowe na wsparcie akcji dożywiania ludzi w slumsach. W najbliższym czasie ponownie wyślemy 2 000 euro. Dziękujemy, za Wasze otwarte serca na potrzeby innych.

oprac. M.T.

Źródła: Ks. Mathew George, mattersindia.com, ANS

Więcej o sytuacji w krajach misyjnych i udzielanej pomocy w ramach kampanii COVID19 – POMOC znajdziesz tutaj: misjesalezjanie.pl/covid19-pomoc/