Od 19 do 22 sierpnia w Czerwińsku nad Wisłą odbyło się Campo Bosco. Nasi misjonarze i wolontariusze uczestniczyli w tym wydarzeniu i animowali w duchu misyjnym uczestników, bo tegoroczne spotkanie związane było z 40-leciem naszej działalności. Opisuje to Dominika:

19 sierpnia w Czerwińsku nad Wisłą oficjalnie rozpoczęło się Campo Bosco, spotkanie dla młodych. Tegorocznym tematem była #moja misja. Salezjański Ośrodek Misyjny współorganizował to wydarzenie i pomagał uczestnikom odpowiedzieć na pytanie o misję każdego z nas.

Spotkania z misjonarzami i wolontariuszami, a także namiot misyjny i prowadzona przez nas kawiarenka miały na celu przybliżyć młodzieży misyjny charyzmat salezjański. Rozmawialiśmy o byciu ze sobą i z ludźmi, o różnicach kulturowych w miejscach tak odległych od Polski, jednak tak bliskich naszym sercom. Wybrzmiało to, że bez względu kolor skóry czy kontynent, każdy człowiek ma w sercu takie same pragnienia. By kochać i być kochanym.

Uczestnicy mogli posłuchać powieści o krajach, w których pracują misjonarze i z których wróciliśmy z wolontariatu. Były to historie z Zambii, Madagaskaru, Wybrzeża Kości Słoniowej, Kenii, Ugandy, Kazachstanu, Albanii, Rwandy, Gabonu, Namibii, Ghany, Etiopii i Malawi.

Dzięki naszej obecności w Czerwińsku i otwartości serc, jako wspólnota byliśmy w stanie przekazać to, co najważniejsze uczestnikom spotkania. A było to współtowarzyszenie. Duch misyjny przewijał się wszędzie, a uśmiechy nie schodziły z ust.  W czasie spotkania odbyły się warsztaty języka bemba, taniego podróżowania czy gry na bębnach lub ukulele. Bloki dyskusyjne z misjonarzami czy wolontariuszami misyjnymi przybliżyły świat misji. Wieczorem obywały się koncerty i wspólne przesiadywanie na rozmowach.

Ciepła atmosfera z unoszącym się aromatem kawy i herbaty z różnych krajów misyjnych, których można było spróbować w naszej kawiarence, umilały czas w przerwach między panelami, warsztatami a koncertami. W namiocie mieliśmy też gadżety misyjne i puszczaliśmy muzykę z różnych stron świata. Chcieliśmy, żeby każdy poczuł się, jak na innym krańcu świata. W niedzielę poprowadziliśmy też jarmark misyjny z przeróżnymi zadaniami związanymi z krajami afrykańskimi. Spotkanie zakończyło się wspólną Mszą Świętą, animowaną w stylu misyjnym.

Dominika Kłeczek

 

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie nas do współorganizacji Campo Bosco i za owocnie spędzony czas. Składamy też podziękowania dla dwóch kleryków z Afryki – kl. Bwalya i kl. Godfrey – za pomoc w organizacji warsztatów. A naszym misjonarzom: s. Barbarze Kiradze, s. Małgorzacie Tomasiak, ks. Józefowi Czerwińskiemu, ks. Henrykowi Juszczykowi, ks. Tadeuszowi Niedzieli, ks. Janowi Marciniakowi, ks. Ryszardowi Szczygielskiemu i wolontariuszom: Monice Łączyńskiej, Oli Kluszczyńskiej, Dominice Kłeczek, Joannie Piotrowskiej, Zuzannie Doliwie, Kamili Cięciarze, Joannie Olszewik, Ani Sawczuk, Joannie Matuszek, Kamilowi Zdanowiczowi i Witkowi Garbackiemu za udział i ubogacenie spotkania Campo Bosco opowieściami z misji!