Boże Narodzenie to czas radości, pokoju i nadziei, wszyscy bez względu na kolor skóry, wyznanie, wiarę czekają na to święto. W Bangladeszu Boże Narodzenie oznacza, że nadszedł czas na wszystko co wesołe i jasne. Mimo tego, że przypada w okresie zimowym, to jest to czas radosny, świąteczny, który zwłaszcza dla chrześcijan ma wielkie duchowe znaczenie. Kolędowanie, nocne biesiadowanie i tańce, wręczanie prezentów, modlitwa i życzenia wyróżniają ten okres, czyniąc go wyjątkowym.

Boże Narodzenie dla tutejszych chrześcijan to czas duchowej odnowy. Chrześcijanie stanowią tu mniejszość, Bangladesz to muzułmańskie państwo. Chrześcijaństwo pojawiło się tutaj w czasie kolonii brytyjskiej (w tym czasie były to Indie). Z tego okresu pochodzi wiele tradycji, a jedną z nich jest to, że Boże Narodzenie jest świętem państwowym. Uroczystość ta odzwierciedla kulturową jedność kraju i stanowi doskonały przykład braterstwa i humanizmu.

Muzułmanie, hindusi, protestanci często w tym czasie odwiedzają kościoły, aby oglądać zbudowane bożonarodzeniowe szopki. Katolicy mają jednak inną głębię znaczenia w obchodach Bożego Narodzenia, które rozpoczynają się wraz z początkiem adwentu. Adwent to radosny, świąteczny czas pełen wielkiego duchowego znaczenia. Katolicy w czasie adwentu przygotowują się duchowo do przywitania i przyjęcia Dzieciątka Jezus. Wierzą, że dobre przygotowanie się do tego momentu, dodaje ważnego rozmachu obchodom Narodzenia Pańskiego. Ćwiczenia duchowe obejmują sakrament pojednania, nowennę i słuchanie Słowa Bożego. Tradycyjną praktyką wszystkich katolików w całym Bangladeszu jest dobre duchowe przygotowanie się do przyjęcia „nowego życia”, dlatego czas adwentu i Bożego Narodzenia przeżywa się tutaj całym sercem.

Po wieczornym nabożeństwie – wigilii Bożego Narodzenia – katolicy rozchodzą się do domów i wraz z bliskimi i przyjaciółmi jedzą świąteczny posiłek. Dzieci zwykle dostają prezenty. Uroczystościom towarzyszy śpiewanie kolęd. W naszym kraju żyje około 46 wspólnot plemiennych, które obchodzą Boże Narodzenie zgodnie z własną kulturą i tradycją. Wśród tych ludów plemiennych istnieje powszechna praktyka śpiewania i tańczenia całą noc. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych tradycji bożonarodzeniowych w Bangladeszu jest kolorowe dekorowanie pomieszczeń, które symbolizuje pokój. Słoneczna pogoda w sezonie zimowym sprawia ze świętowanie (wigilijny posiłek i wspólne tańce) odbywają się w dużych grupach na zewnątrz.

Boże Narodzenie obchodzone jest w Bangladeszu z wielką radością i zabawą. Chociaż obchodzone jest na różne sposoby zgodnie z kulturą każdego plemienia, myślę, że wszystkie te zwyczaje koncentrują się tutaj na jednym – na świętowaniu narodzenia Jezusa Chrystusa.

Paweł Kociołek
Utrail, Bangladesz