Ze smutkiem informujemy, że 16 stycznia zmarł ks. Jerzy Szurgot, misjonarz pracujący przez lata w Zambii, Zimbabwe i Namibii.
.
Ksiądz Jerzy Szurgot pochodził z Czaplinka w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1981 roku w Lądzie nad Wartą. Na misje wyjechał w październiku 1984 roku do Zambii, gdzie rozpoczynał swoją pracę na kontynencie afrykańskim. Pracował też w Zimbabwe i Namibii. Ostatnią jego misyjną placówką było Rundu w Namibii, gdzie salezjanie prowadzą przedszkole, oratorium i internat. Pracował w parafii, angażował się w sprawy młodzieży, prowadził projekty misyjne. Na misjach spędził 38 lat.
.
Miał wiele misyjnych marzeń. „Chciałbym móc jeszcze bardziej pomóc ludziom, z którymi pracuję. Szczególnie zależy mi na poprawie sytuacji życiowej biednych i potrzebujących dzieci i młodzieży, których jest coraz więcej. Kościół i misjonarze robią wszystko, aby im pomóc, ale potrzeby są ogromne. Podejmujemy inicjatywy, które są kroplą w morzu potrzeb. Brakuje wszystkiego. Ze względu na panujące tu warunki mam bardzo dużo misyjnych marzeń. Pewnie nie wszystkie uda się zrealizować. Zaryzykuję i przedstawię jedno z nich, bo inne mogą poczekać w kolejce. Chciałbym, aby nasze dzieci i młodzież były uśmiechnięte i już nigdy nie musiały chodzić głodne i brudne” – mówił ks. Jerzy.
.
Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar życia i powołania misyjnego śp. ks. Jerzego. Dziękujemy za dobro, które uczynił i polecamy Go Bożemu Miłosierdziu.
.
Uroczystości pogrzebowe ś.p. księdza Jerzego Szurgota odbędą się w piątek 19 stycznia 2024 r. w kościele pw. Świętego Krzyża w Czaplinku: o godz. 10:30 – Różaniec, o godz. 11:00 – Msza Święta.