Prosimy o modlitwę w intencji salezjańskich misjonarek i misjonarzy oraz za wszystkich mieszkańców, aby nie zabrakło im nadziei i byli bezpieczni. Prośmy też o pokojowe rozwiązanie konfliktu i pojednanie.

25 października doszło do wojskowego zamachu stanu i aresztowania premiera Abdalla Hamduka, który przebywa obecnie w areszcie domowym. Mieszkańcy w ramach protestu wyszli na ulice Chartumu, aby protestować przeciw wojskowemu przewrotowi. Siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do protestujących. Co najmniej cztery osoby zginęły, a ponad 80 zostało rannych.

Lider puczu gen. Abdel Fattah al-Burhan ogłosił rozwiązanie cywilno-wojskowej Suwerennej Rady i kierowanego przez Hamdoka rządu, a także wprowadził stan wyjątkowy. Zablokowano sieci komórkowe i internetowe, zamknięto sklepy, ulice, które przeważnie są ruchliwe opustoszały. Mimo to wiele osób zapowiadało, że chce dalej protestować. Wstrzymano również pomoc humanitarną. Od kilku dni trwają mediacje, ale póki co nie osiągnięto jeszcze porozumienia. Wiele osób związanych z rządem przebywa w areszcie.

W ostatnich tygodniach sytuacja między wojskiem a cywilnym rządem tymczasowym w Sudanie stawała się coraz bardziej napięta. Wybory demokratyczne mają odbyć się w 2023 roku, ale w świetle ostatnich wydarzeń przyszłość kraju jest bardzo niepewna. Biskup Yunan Andali, przewodniczący tamtejszego episkopatu podkreśla, że chrześcijanie mogą odczuć to bardziej niż inni, bo są od dawna lekceważeni. Przez zamach stanu i działania zbrojne najbardziej poszkodowani są ubodzy. To oni zostali pozbawieni możliwości pracy, a nie mają zapasów jedzenia ani pieniędzy.

Źródła: Vatican News, PAP, Reuters

Zobacz więcej naszych intencji modlitewnych!