Zakończyły się obrady 28 Kapituły Generalnej. W pierwszym głosowaniu na stanowisko Przełożonego Generalnego wybrano ks. Ángel Fernández Artime. W kolejnych dniach wyłaniano nową Radę Generalną. Wśród wybranych jest Polak, ks. Roman Jachimowicz, przełożony inspektorii pilskiej, który został Radcą Generalnym Regionu Europa Północ.

Ksiądz Ángel Fernández Artime drugi raz będzie pełnił funkcję Przełożonego Generalnego. 25 marca 2014 roku został wybrany na pierwszą kadencję. W czasie obrad 28 Kapituły Generalnej podkreślił: “Będę się starał,  na ile to możliwe, być prawdziwym człowiekiem Bożym, z silną tożsamością charyzmatyczną i duszpasterską, dalekowzrocznym, zdolnym do spojrzenia wiary i nadziei w odczytywaniu rzeczywistości.”

Przełożony Generalny

Ks. Ángel Fernández Artime urodził się w 1960 r. w Gozón-Luanco, w Hiszpanii. Święcenia kapłańskie przyjął 4 lipca 1987 roku. Posiada doktorat z teologii pastoralnej i licencjat z filozofii i pedagogiki.

Był delegatem do spraw duszpasterstwa młodzieżowego, dyrektorem szkoły w Ourense, członkiem Rady inspektorialnej i wikariuszem inspektorialnym. Od 2000 do 2006 był przełożonym inspektorii León. Był członkiem komisji technicznej, przygotowującej Kapitułę Generalną 26. W 2009 roku został mianowany przełożonym inspektorii Argentyny Południowej. Poznał wtedy i współpracował z ówczesnym arcybiskupem Buenos Aires, kard. Jorge Mario Bergoglio, obecnie papieżem Franciszkiem. 23 grudnia 2013 r. został mianowany przełożonym nowej hiszpańskiej inspektorii Śródziemnomorskiej pod wezwaniem Maryi Wspomożycielki. Zaś 25 marca 2014 r. został mianowany Przełożonym Generalnym Zgromadzenia Salezjańskiego na sześcioletnią kadencję. Obecnie wybrany na drugą sześcioletnią kadencję 2020-2026.

Nowa Rada Generalna Towarzystwa św. Franciszka Salezego:

Wikariusz Przełożonego Generalnego – Ks. Stefano Martoglio, pochodzi z Włoch.

Radca ds. formacji – ks. Ivo Coelho, pochodzi z Indii.

Radca ds. duszpasterstwa młodzieży – ks. Miguel Angel García Morcuende, pochodzi z Hiszpanii.

Radca ds. komunikacji społecznej – ks. Gildásio Mendes dos Santos, pochodzi z Brazylii.

Radca ds. misji – ks. Alfredo Maravilla, pochodzi z Filipin.

Ekonom Generalny – Jean Paul Muller, pochodzi z Luksemburga.

Radca regionu Afryka-Madagaskar – ks. Alphonse Owoudou, pochodzi z Kamerunu.

Radca regionu Ameryka Cono Sud – ks. Gabriel Romero, pochodzi z Argentyny.

Radca regionu Azja Południowa – ks. Michael Biju, pochodzi z Indii.

Radca regionu Azja Wschodnia – ks. Giuseppe Nguyen Thinh Phuoc, pochodzi z Wietnamu.

Radca regionu Europa Środkowo-Północna – ks. Roman Jachimowicz, pochodzi z Polski.

Radca regionu Interameryka – ks. Hugo Orozco Sánchez, pochodzi z Meksyku.

Radca regionu Śródziemnomorskiego – ks. Juan Carlos Pérez Godoy, pochodzi z Hiszpanii.

 

 

Źródło: ANS