4 września w Szczecinku odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Marka Rybińskiego, salezjanina i misjonarza. 

Ksiądz Marek Rybiński wyjechał na misję w 2007 roku. Został zamordowany 18 lutego 2011 roku. W 8 rocznicę śmierci parafianie ze szczecinka postanowili upamiętnić misjonarza, który wychował się w Szczecinku. To właśnie w parafii św. Rozalii przyjmował sakramenty, wzrastał w wierze i odkrywał swoje powołanie. To wyraz pamięci i wdzięczności za życie ks. Marka.

W ceremonii odsłonięcia tablicy uczestniczyli wierni z parafii, rodzice i rodzeństwo ks. Marka, ks. dr Jerzy Chęciński, proboszcz Parafii pw. św. Rozalii, ks. Jacek Zdzieborski, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, ks. Janusz Ulatowski, misjonarz z Mołdawii, a obecnie ekonom w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym. Liturgii przewodniczył i wygłosił kazanie ks. Jacek Zdzieborski.

Tablica z brązowego marmuru została umieszczona tuż za głównymi drzwiami wejściowymi kościoła. W przyszłym roku, 18 lutego, w rocznicę tragicznej śmierci misjonarza, w szczecineckim kościele obok tablicy wmurowany zostanie kamień przywieziony z miejsca zbrodni.

Parafianom i ks. Jerzemu Chęcińskiemu serdecznie dziękujemy za upamiętnienie ks. Marka Rybińskiego.