Lekcje w klasach z kontenerów? Czemu nie! Na misji w Ghanie w dwa miesiące powstała szkoła zbudowana z ośmiu kontenerów, po cztery na każde piętro. Uczniowie będą mieli tam lekcje i warsztaty z zakresu elektrotechniki.
Na salezjańskiej placówce misyjnej w Ashaiman w Ghanie powstał nowy, dwupiętrowy budynek szkoły zbudowany z kontenerów. Do budowy wykorzystano osiem blaszanych kontenerów o długości 20 stóp. Cztery kontenery tworzą parter, kolejne cztery – pierwsze piętro. Kontenery zmodyfikowano w taki sposób, aby powstały z nich klasy (wycięto otwory na okna i drzwi). Całość została ze sobą połączona i uziemiona na wypadek spięcia lub wyładowania atmosferycznego. Budynek opiera się na betonowym fundamencie. Ściany wewnętrzne i zewnętrzne zostały pokryte specjalną okleiną, która chroni przed nagrzewaniem się budynku. Okna są aluminiowe, a dach blaszany. Budowa i wykończenie budynku trwało dwa miesiące.
Skąd pomysł na taką formę budowy? Na pytanie odpowiada ks. Krzysztof Niżniak, salezjański misjonarz, który jest odpowiedzialny za realizację projektu: „Rozbudowujemy naszą szkołę i kilka lat temu szukaliśmy sponsorów, co było bardzo trudne. Wtedy nawiązaliśmy współpracę z niemiecką instytucją GIZ. Budowa budynku z kontenerów była ich inicjatywą. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, bo gdyby na przykład za kilka lat okazało się, że budynek jest potrzebny gdzie indziej, można go łatwo rozmontować i przenieść. Dużym plusem w warunkach afrykańskich jest też fakt, że dzięki elewacji z płyt budynek nie nagrzewa się. Poza tym jest to dobra forma pokazania jak można wykorzystać różne materiały, które są dostępne w Afryce – kontenery są tu bardzo łatwo dostępne”.
W budynku powstały dwie klasy, które będą wykorzystywane w dziale elektrycznym i elektrotechnicznym. W jednej z klas będą prowadzone zajęcia teoretyczne, a w drugiej praktyczne. W planach jest także dostosowanie budynku pod zajęcia z systemów solarowych. W czasie wakacji sala lekcyjna będzie używana jako miejsce do zajęć rekreacyjnych w ramach oratorium.
Na misji w Ashaiman salezjanie prowadzą szkołę techniczną, do której uczęszcza 700 uczniów. Jest to jedyna szkoła zawodowa w regionie. W szkole prowadzone są różne kierunki: elektryczny, elektroniczny, samochodowy, komputerowy, administracyjny, a od niedawna także nauka instalacji systemów solarowych. Dodatkowo uczniowie mogą skorzystać z kursu nauki jazdy. Przy szkole znajdują się trzy budynki internatu, w których mieszka 150 chłopców. Większość z nich jest w trudnej sytuacji materialnej. Kilometr dalej znajduje się również internat dla dziewcząt, który prowadzą siostry salezjanki. Codziennie od 16.00 do 18.00 organizowane jest oratorium dla dzieci i młodzieży.
Dorota Pośpiech