W Ugandzie ma miejsce napięta sytuacja polityczna, której podłożem jest konflikt pomiędzy urzędującym od 32 lat prezydentem Yowerim Musevenim, a głównym opozycjonistą Robertem Kyagulanyi Ssentamu, znanym także jako Bobi Wine (pseudonim artystyczny). Opozycjonista jest popierany przez młodych obywateli (80% Ugandyjczyków ma poniżej 30 lat, a prezydent – 73 lata).

W wyniku zamieszek przed wyborami do władz lokalnych w miejscowości Arua aresztowano Kyagulanyi oraz 32 innych opozycjonistów. Część z nich została brutalnie pobita przez siły bezpieczeństwa, w tym Francis Zaake, który w ciężkim stanie trafił do szpitala. Robertowi Kyagulanyi Ssentamu postawiono zarzuty zdrady i próby obalenia siłą prezydenta.

Aresztowanie opozycjonistów wywołało falę protestów w różnych miastach, m.in. Kampali, Kamwokya, Kabalagala, Kireka. W Kampali młodzi demonstranci zostali stłumieni gazem łzawiącym i ostrą amunicją.

Dzieci i młodzież z Ugandy są objęte naszym programem Adopcji na Odległość na dwóch placówkach salezjańskich – w Namugongo (ośrodek dla chłopców ulicy Calm) i w Kamuli (szkoła zawodowa).

Módlmy się, aby napięta sytuacja w kraju nie odbiła się na codziennym życiu młodych Ugandyjczyków. Aby dzieci i młodzież czuły się bezpiecznie w swojej ojczyźnie. Aby dążenia społeczeństwa do demokratycznych przemian odbywały się bez przelewu krwi.

Zobacz więcej naszych intencji modlitewnych!