W sobotę, 29 września 2018 roku, siostry salezjanki obchodziły w Odessie jubileusz 25-lecia obecności i pracy w tym mieście. Wzięło w nim udział kilka sióstr, które na przestrzeni tych 25 lat tam posługiwały, m.in. pionierki misji w Odessie, salezjanki z Polski: s. Teresa Czekała, s. Teresa Matyja i s. Elżbieta Szulik. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie – ks. Janusz Ulatowski i s. Grażyna Sikora.

Głównym momentem świętowania była Msza Święta dziękczynna, której przewodniczył biskup Witalij Krywicki, salezjanin, który jako młody kapłan również pracował w Odessie. W koncelebrze wzięło udział ponad 30 kapłanów, w tym księża z diecezji odesko-symferopolskiej, salezjanie i kapłani z innych zgromadzeń. Liturgię uświetnił zespół muzyczny i chór młodzieżowy przygotowany przez siostry salezjanki.

Wzruszająca była obecność wielu bardzo życzliwych siostrom wiernych, a także byłych wychowanek sióstr, mieszkanek ich bursy, które przybyły już ze swoimi rodzinami. Po Mszy Świętej studentki z bursy sióstr wykonały program artystyczny o perle. Potem wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na posiłek przy kościele, przygotowany przez siostry i parafian, którzy przynosili to, czym każdy chciał się podzielić.

25 lat pracy sióstr salezjanek w Odessie to czas wielu radości, ale i przeciwności, które trzeba było pokonać. Jednak owoce tej obecności to piękna wspólnota ludzi wierzących, dzieci i młodzieży, którzy dzięki przepowiadaniu i świadectwu sióstr spotkali Chrystusa i teraz przekazują go innym.

Siostrom salezjankom w Odessie życzymy obfitego błogosławieństwa Bożego, opieki Maryi Wspomożycielki i dalszych wspaniałych owoców misyjnego posługiwania!

s. Grażyna Sikora FMA